امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خط شکنان: عشق و علاقه فراوان شهید به حضور در کنار رزمندگان اسلام و میادین رزم سبب شد تا در سال آخر زندگی پر بارش، به همراه خانواده در اهواز ساکن گردد. تا آنکه در تاریخ 65/11/1 و طی عملیات کربلای 5 بر اثر اصابت ترکش، مرغ جانش از قفس تن پرواز و روح پاکش در جوار رحمت الهی سکنی گزید.

به گزارش خط شکنان خطه کویر با دشت های وسیع و بیابان های بی کرانش، همچون صدفی بزرگ، مروارید مردانی را در خود می پروراند که روح بلندشان به عظمت آسمان و قلبشان به فراخی دریاست، آنانی که در کودکی طعم تلخ محرومیت و ظلم را چشیده و با سعی و تلاش، حلاوت آزادگی را درک نموده اند و به هنگام طنین نوای "هل من ناصر ینصرنی" مردان حق، لبیک گویان، لباس رزم پوشیده و با خون پاک خود، درخت ایمان را سیراب نموده اند. شهید حاج محمد رفیعیان، راد مردی از قبیله آسمانی است. وی در سال 1340 در خانواده ای متدین از شهرستان بهاباد یزد دیده به جهان هستی گشود و دوران کودکی را در فضایی روحانی به سر برد و وجودش را با باران رحمت ائمه مصفا نمود و تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در همان شهر به پایان برد و جهت ادامه تحصیل در هنرستان به شهرستان یزد نقل مکان نمود. سال های پایان تحصیلات او مصادف با آغاز مبارزات ملت مسلمان علیه رژیم ستم شاهی بود. شهید حاج محمد رفیعیان نیز تحت ارشادات و راهنمایی های شهید محراب حضرت آیت الله صدوقی به امور انقلابی و سیاسی پرداخت و با پخش اعلامیه و نوارهای سخنرانی حضرت امام در شهرهای یزد و بهاباد به یاری مبارزان پرداخت. فعالیت های مستمر وی سبب شد تا در سال 1357 توسط ساواک دسگیر و زندانی گردد. وی پس از یک ماه دستگیری با تلاش های مستمر حضرت آیت الله صدوقی به همراه جمعی دیگر از مبارزان از زندان آزاد شد. پس از این موضوع شهید رفیعیان، همنوا با اقشار مختلف، علیه رژیم ستم شاهی به مبارزه بی امان مبادرت نمود تا آن که آفتاب جمهوری اسلامی در بهمن ماه سال 1357 درخشیدن آغاز نمود. با پیروزی انقلاب اسلامی شهید رفیعیان در جهاد سازندگی مشغول به کار شد و به همراه دیگر جهادگران، به زدودن چهره فقر و ناراحتی از روستاهای استان همت گماشت تهاجم همه جانبه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جنایتکار و آلت دستی رژیم مزدور عراق به سرزمین و انقلاب اسلامی سبب شد تا روح بلند این شهید عزیز، تاب ماندگاری در صحنه های پشت جبهه را از دست بدهد. وی در سال 1361 به جبهه های رزم اعزام شد و پس از مدتی به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و در رده های تدارکات سپاه یزد به عنوان مسئول خدمات به کار مشغول شد. در همان سال با دختری از خانواده اصیل و مذهبی ازدواجش مصادف با چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب بود و پس از آن روانه دیار نور شد.

شهید محمد رفیعیان، در طول خدمت خود در سپاه مسئولیت تدارکات سپاه یزد و تیپ 18 الغدیر را به عهده داشت و با انجام پشتیبانی از یگان های رزم در خطوط آفندی و پدافندی، با شور و نشاطی خاص، ساعت های متمادی سوار بر مرکب آهنین خود به تدارک رزمندگان مشغول بود. عشق و علاقه فراوان شهید به حضور در کنار رزمندگان اسلام و میادین رزم سبب شد تا در سال آخر زندگی پر بارش، به همراه خانواده در اهواز ساکن گردد. تا آنکه در تاریخ 65/11/1 و طی عملیات کربلای 5 بر اثر اصابت ترکش، مرغ جانش از قفس تن پرواز و روح پاکش در جوار رحمت الهی سکنی گزید. روانش شاد و راهش پر رهرو باد

خصوصیات اخلاقی شهید

شهید محمد رفیعیان، فردی سخت کوش و ساعی بود که هیچ گاه از کار و انجام وظیفه هراسی به خود راه نمی داد. وی با روح بزرگش همواره با چهره ای گشاده به رفع نیازهای رزمندگان می پرداخت، مهربانی او با بسیجیان مانند مهربانی او با فرزندانش بود. آنها را ولی نعمت خود می دانست. همواره به بزرگان و سالخوردگان رفتاری توام با احترام داشت و در خدمت به آنان از هیچ امری فروگذار نمی کرد. وی نسبت به انجام فرایض دینی جدی بود، عاشق امام بود و در اجرای فرامین ایشان سر از پا نمی شناخت، به سلسله مراتب معتقد بود و همواره در تحکیم فرماندهی و انجام فرامین ایشان مصمم بود. هیچ گاه به مقام و مسئولیتش نمی بالید و در مقابل عناصر رسمی، بسیجی و روزمزد، رئوف و عادل بود. غم بزرگش شهادت مظلومانه حضرت آیت الله صدوقی بود که این غم تا پایان عمر کوتاه و پر برکتش، بر قلبش سنگینی می کرد. اتکای او در امور به خدا بود و هر گاه از منزل به سوی کارزار می رفت دو طفل کوچکش، فاطمه و زهرا را در آغوش می گرفت و با آنها وداع می کرد.

فرازی از وصیت نامه شهید

ما باید بفهمیم و به ندای الهی لبیک بگوییم شهادت همان کمال انسان است، وقتی دشمنان بخواهند ملتی را برای ابد مطیع خود سازند، روح اعتماد به نفس را از آن ملت می گیرند و بیگانه پرستی و خود باختگی را میان افراد ملت رواج می دهند. پس باید همگی بیدار باشیم تا فریب دشمنان و این افراد حیله گر را نخوریم.

... مسلمانان از جهل و فقر و عقب ماندگي نجات پيدا نخواهند كرد . مگر براي قطع دستهاي پليد دشمنان به پا خيزند و همّت كنند . امّت اسلامي كه غرب و شرق را به خاك مذلّت خواهند نشاند اسلامي كه پرچمداران آن پابرهنگان ، مظلومين و فقراي جهانند و دشمنان آن كافران و سرمايه داران و پول دوستانند . در اين زمانه به تنها چيزي كه بايد فكر كرد ، استواري پايه هاي اسلام ناب محمّدي (ص) است ... .

تهیه و تدوین: مهدی انبارداران

Template Design:Dima Group