خط شکنان: سال شمار ۸ سال جنگ تحمیلی از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۶۷

 

بخش اول - تهاجم پراکنده رژیم بعث عراق به مناطق مرزی تا پیش از آغاز حمله همه جانبه

● ۱۳۵۹/۱/۷ هـ .ش: تأکید صدام حسین بر حمایت از مبارزه اقلیت‌های قومی ایران بر ضد جمهوری اسلامی ایران.

●۱/۱۲/ ۱۳۵۹ هـ .ش: صدام حسین، رئیس جمهوری عراق، آمادگی کشورش را برای جنگ با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

●۱۳۵۹/۱/۱۳ هـ .ش: ترور نافرجام طارق عزیز، معاون نخست وزیر عراق، در بغداد؛ دولت عراق بدون ارائه سندی ایران را به این اقدام متهم کرد.

● ۱۳۵۹/۱/۱۸ هـ .ش: همزمان با قطع رابطه آمریکا و ایران، صدام حسین خواهان واگذاری جزایر ایرانی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی به عراق شد.

● ۱۳۵۹/۲/۴ هـ .ش: تأکید صدام حسین بر حاکمیت عراق بر خوزستان (عربستان).

● ۱۳۵۹/۲/۵ هـ .ش: نخستین حمله ارتش عراق به تأسیسات نفتی ایران در دهلران؛ تا آغاز رسمی جنگ ۱۳ نوبت دیگر به تأسیسات مختلف نفتی حمله شد.

● ۱۳۵۹/۵/۴ هـ .ش: اعلام نارضایتی دولت عراق از امضای قرارداد 1975 و شرایط آن.

● ۱۳۵۹/۵/۲۱ هـ .ش: حمله ارتش بعثی عراق به پاسگاه‌های بندر جوق و برار عزیز، در منطقه عمومی قصرشیرین، که به شهادت ۲۱ نفر از مأموران دو پاسگاه انجامید.

● ۱۳۵۹/۶/۱۴ هـ .ش: حمله ارتش بعثی عراق به پاسگاه‌های مرزی دهلران و نفت شهر.

● ۱۳۵۹/۶/۱۶ هـ .ش: نخستین حمله هوایی و زمینی ارتش بعثی عراق به پاسگاه‌های ایلام، قصر شیرین، خرمشهر، خسروآباد، نفت شهر، سومار.

● ۱۳۵۹/۶/۱۶ هـ .ش: تحویل یادداشت دولت عراق به کاردار ایران، در بغداد، مبنی بر پس دادن سرزمین‌های (به زعم آنان) اشغالی به عراق،

● ۱۳۵۹/۶/۱۷ هـ .ش: عراق، پس از دادن دو یادداشت به کاردار جمهوری اسلامی ایران در بغداد، پاسگاه زین القوس و مناطق اطراف آن را اشغال کرد؛ این مناطق به موجب پیمان ۱۹۷۵م الجزایر به ایران واگذار شده بود

● ۱۳۵۹/۶/۱۸ هـ .ش: حمله زمینی و هوایی ارتش بعثی عراق به شهرهای مرزی خرمشهر، نفت شهر، قصرشیرین و پاسگاه‌های مرزی جنوب و غرب ایران.

/19 ● ۱۳۵۹/۶ هـ .ش: درگیری مرزداران جمهوری اسلامی ایران با مهاجمان ارتش بعثی عراق در پاسگاه‌های مرزی صالح آباد، ایلام، مهران، نفت شهر، طلائیه، قصر شیرین؛ در همین روز عراق سومین یادداشت را به ایران تحویل داد.

● ۱۳۵۹/۶/۲۰ هـ .ش: سخنرانی صدام حسین در جلسه وزیران امور خارجه کشورهای عربی در مورد باز پس‌گیری خاک عراق! از ایران.

● ۱۳۵۹/۶/۲۱ هـ .ش: حمله زمینی و هوایی ارتش بعثی عراق به پاسگاه‌ها و مناطق مرزی جنوب و غرب جمهوری اسلامی ایران، از جمله خرمشهر و سومار و بازرگان و سرپل ذهاب.

● ۱۳۵۹/۶/۲۲ هـ .ش: درگیری مرزداران جمهوری اسلامی ایران با نیروهای متجاوز ارتش بعثی عراق در پاسگاه‌های مرزی قصرشیرین و خرمشهر و…

● ۱۳۵۹/۶/۲۳ هـ .ش: ارسال هشت نامه عراق به رؤسا و سران هشت سازمان بین‌المللی (سازمان ملل متحد، ششمین کنفرانس سران کشورهای غیر متعهد، سازمان کنفرانس اسلامی، اتحادیه عرب، سازمان وحدت آفریقا، بازار مشترک اروپا، سازمان جنوب شرقی آسیا، سازمان کشورهای قاره آمریکا)، درباره ادعاهای این دولت نسبت به جمهوری اسلامی ایران.

● ۱۳۵۹/۶/۲۴ هـ .ش: حمله توپخانه‌ای ارتش بعثی عراق به پاسگاه‌های نفت شهر و شلمچه و بیات.

● ۱۳۵۹/۶/۲۵ هـ .ش: حمله ارتش بعثی عراق به پاسگاه‌ها و مناطق مرزی آبادان و رشیدیه و بازرگان و…

● ۱۳۵۹/۶/۲۷ هـ .ش: محاصره قصرشیرین به دست ارتش عراق، که پس از چهار روز مقاومت، در 31/6/1359 به اشغال آنان درآمد و به ویرانی ۱۲ هزار و ۸۸۲ واحد مسکونی در شهر و روستاهای اطراف آن انجامید؛ این شهر با تلاش رزمندگان اسلام، در ۲۲ خرداد ماه ۱۳۶۱، آزاد شد.

● ۱۳۵۹/۶/۳۰ هـ .ش: ششصد وسی و ششمین و آخرین حمله ارتش عراق قبل از شروع رسمی جنگ، با حمله به کشتی تجارتی در خور موسی، در خلیج فارس.

بخش دوم - شروع جنگ تحمیلی عراق و آغاز هشت سال دفاع مقدس.

● ۱۳۵۹/۶/۳۱ هـ .ش: یورش وحشیانه ارتش بعثی عراق از زمین و هوا و دریا به خاک جمهوری اسلامی ایران و آغاز هشت سال دفاع مقدس رزمندگان اسلام.

● ۱۳۵۹/۶/۳۱ هـ .ش: حمله هوایی شش میگ ارتش عراق، به محل تجمع مردم اسلام آباد غرب، که شهادت ۵۰ تن را به دنبال داشت.

● ۱۳۵۹/۶/۳۱ هـ .ش: حمله هوایی عراق به چند فرودگاه ایران، از جمله فرودگاه بین‌المللی مهرآباد.

● ۱۳۵۹/۷/۱ هـ .ش: اشغال سرپل ذهاب، به دست ارتش متجاوز عراق، که به نابودی شهر و شهادت ۹۵ نفر از اهالی آن انجامید.

● ۱۳۵۹/۷/۱ هـ .ش: تشکیل جلسه شورای امنیت، به درخواست دبیرکل سازمان ملل متحد، با توجه به خطرهای گسترش جنگ تحمیلی در جهات، که به صدور بیانیه‌ای انجامید و از طرفین خواست تا اقدام نظامی را کنار بگذارند و حل اختلاف‌ها با روش‌های صلح آمیز صورت پذیرد.

● ۱۳۵۹/۷/۲ هـ..ش: اشغال شهرهای مهران و سومار و نفت شهر، به دست ارتش متجاوز بعثی عراق.

● ۱۳۵۹/۷/۲ هـ .ش: حمله هوایی ارتش عراق به مناطق نفت خیز و تأسیسات جزیره خارک.

● ۱۳۵۹/۷/۳ هـ .ش: آغاز محاصره خرمشهر به دست ارتش بعثی عراق؛ در همین روز، رادیو بی.بی.سی. حمایت عربستان صعودی و کویت را از عراق در جنگ با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

● ۱۳۵۹/۷/۴ هـ..ش برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی وضعیت جنگی موجود میان عراق و ایران.

● ۱۳۵۹/۷/۴ هـ .ش: حمله توپخانه‌ای عراق به خرمشهر، که ۵۰ شهید و ۱۴۰مجروح برجای گذاشت.

● ۱۳۵۹/۷/۴ هـ .ش: حمله هوایی ارتش عراق به مناطق مسکونی اهواز، که ۱۸ شهید و ۹۱ مجروح به جای گذاشت.

● ۱۳۵۹/۷/۶ هـ..ش برای تخریب روحیه رزمندگان اسلام، عراق شایعه اشغال خرمشهر را اعلام کرد.

●7/6/1359 هـ .ش: در هفتمین روز از جنگ تحمیلی عراق به جمهوری اسلامی ایران، شورای امنیت سازمان ملل متحد-بدون محکوم کردن تجوز عراق و اشغال بخشی از ایران- با صدور قطعنامه ۴۷۹(نخستین قطعنامه این شورا در مورد جنگ تحمیلی) دو کشور را به استفاده از راه حلهای مسالمت آمیز دعوت کرد.

● ۱۳۵۹/۷/۷ هـ .ش: اولین مسافرت هیئت کنفرانس اسلامی (محمد ضیاء الحق، یاسر عرفات و...)به تهران، برای اعلام آتش بس در جنگ؛ روز بعد این هیئت به بغداد سفر کرد و صدام حسین ظاهرا آتش بس را پذیرفت، ولی در عمل اجرا نکرد.

● ۱۳۵۹/۷/۷ هـ .ش: صدام حسین هدف تهاجم خود را به ایران، عربی کردن تمام حوزه (خلیج فارس) اعلام کرد.

● ۱۳۵۹/۷/۱۰ هـ .ش: شکست ارتش عراق در اشغال خرمشهر.

● ۱۳۵۹/۷/۱۳ هـ..ش: اعلام حمایت کامل اردن از عراق، در پی حمله این کشور به جمهوری اسلامی ایران.

● ۱۳۵۹/۷/۱۵ هـ..ش: نخستین حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی اندیمشک.

● ۱۳۵۹/۷/۱۶ هـ..ش: حمله موشکی عراق به مناطق مسکونی دزفول، که شهادت ۱۰۵ نفر و مجروح شدن حدود ۳۰۰ نفر را به دنبال داشت.

● ۱۳۵۹/۷/۲۰ هـ..ش: امام خمینی، رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران و فرمانده کل قوا، رسیدگی به امور جنگ تحمیلی را بر عهده شورای عالی دفاع قرار دادند؛ این شورا به ایجاد هماهنگی میان نیروهای مسلح در جنگ، نظارت بر تبلیغات و اخبار جنگی، تعیین سیاست خارجی جنگ، موظف شد.

● ۱۳۵۹/۷/۲۱ هـ..ش: حمله موشکی عراق به مناطق مسکونی سوسنگرد که به شهادت ۱۵ عضو یک خانواده انجامید.

● ۱۳۵۹/۷/۲۴ هـ.ش حمله هوایی ارتش عراق به مناطق مسکونی کرمانشاه، که ۱۳۱ شهید و ده‌ها مجروح و ویرانی به جای گذاشت.

● ۱۳۵۹/۷/۲۴ هـ .ش: "حماسه خونین شهر"؛ با مقاومت قهرمانانه خرمشهر در برابر اشغالگران بعثی این شهر به خونین شهر تغییر نام داد.

● ۱۳۵۹/۷/۲۵ هـ .ش: موسیان و دهلران به طور موقت به اشغال ارتش عراق درآمدند.

● ۱۳۵۹/۷/۲۵ هـ .ش: سخنرانی آقای محمد علی رجایی، نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران، در شورای امنیت، درباره حمله سازماندهی شده عراق به جمهوری اسلامی ایران و نقض حقوق انسانی؛ این جلسه بدون نتیجه خاتمه یافت.

● ۱۳۵۹/۷/۲۹ هـ .ش: دومین مسافرت هیئت کنفرانس اسلامی (حبیب شطی، محمد ضیاء الحق، یاسر عرفات و …) به تهران، برای برقراری آتش بس، که بی نتیجه بود.

● ۱۳۵۹/۸/۱ هـ .ش: با تأکید بر اشغال ۲۰ هزار کیلومتر مربع از خاک جمهوری اسلامی ایران، و درخواست اعمال حاکمیت بر اروندرود و عدم مداخله ایران در امور عراق و پس گرفتن سرزمین‌های به جای مانده دیگر، عراق آمادگی خود را برای پایان دادن به جنگ با ایران اعلام کرد.

● ۲/8/ ۱۳۵۹ هـ .ش: تشکیل دو جلسه بدون نتیجه شورای امنیت، برای بررسی وضعیت جنگی ایران و عراق.

● ۱۳۵۹/۸/۳ هـ..ش: خونین شهر، پس از ۳۴ روز مقاومت قهرمانانه رزمندگان اسلام، به دست ارتش متجاوز بعثی اشغال شد، که تا ۳ خرداد ۱۳۶۱ ادامه یافت.

● ۱۳۵۹/۸/۴ هـ..ش: حمله موشکی عراق به مناطق مسکونی دزفول، که به شهادت ۶۵ نفر و زخمی شدن ۱۷۴ نفر انجامید.

● ۱۳۵۹/۸/۴ هـ .ش: یاداشت اعتراض آمیز وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به عراق درباره تجاوزهای مکرر دولت عراق به میهن اسلامی.

● ۱۳۵۹/۸/۵ هـ .ش: غارت خانه‌ها و مغازه‌های شهر بستان، به دست ارتش اشغالگر عراق.

● ۱۳۵۹/۸/۵ هـ .ش: اعلام آمادگی عراق برای برقراری آتش بس و مذاکره با ایران، ضمن تأکید بر حق حاکمیت خود بر قلمرو خشکی و آبی مورد نظر این کشور.

● ۱۳۵۹/۸/۷ هـ .ش: تشکیل جلسه بدون نتیجه شورای امنیت، برای بررسی جنگ ایران و عراق.

● ۱۳۵۹/۸/۸ هـ .ش: محاصره کامل شهر مقاوم آبادان، به دست ارتش اشغالگر بعثی، که با مقاومت قهرمانانه رزمندگان اسلام روبرو شد.

● ۱۳۵۹/۸/۹ هـ .ش: عبور ارتش اشغالگر عراق از رود بهمنشیر، و ورود آنان به آبادان از منطقه ذوالفقاری و خاکستان، در جنگ تحمیلی.

● ۱۳۵۹/۸/۹هـ .ش: اسارت محمد جواد تندگویان، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، و هیئت همراه او، در جاده اهواز ـ آبادان، به دست نیروهای متجاوز عراقی، در جنگ تحمیلی؛ ایشان بر اثر شکنجه‌های وحشیانه مأموران بعثی در اردوگاه‌های اسیران به شهادت رسید و پیکر پاک ایشان روز ۲۶ آذر ۱۳۷۰ به تهران آورده شد.

● ۱۳۵۹/۸/۱۰ هـ..ش: آروزی تجزیه ایران، در سخنان صدام حسین.

● ۱۳۵۹/۸/۱۱ هـ..ش: ناکامی ارتش عراق در اشغال دهلاویه.

● ۱۳۵۹/۸/۱۶ هـ..ش: شکست حمله ارتش عراق در اشغال دهلاویه.

● ۱۳۵۹/۸/۱۹ هـ..ش: تحویل رونوشت یادداشت دولت جمهوری اسلامی ایران به عراق، به دبیر کل سازمان ملل متحد، درباره معتبر دانستن قرارداد ۱۹۷۵م الجزایر.

● ۱۳۵۹/۸/۱۹ هـ..ش: تأ‌کید عراق بر حاکمیت حقوقی خود بر سرزمین‌های اشغالی ایران.

● ۱۳۵۹/۸/۲۱ هـ..ش: عراق اشغال سرزمینی به طول ۵۵۰ کیلومتر و به عرض ۲۰ تا ۱۱۰ کیلومتر را از خاک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

● ۱۳۵۹/۸/۲۵ هـ..ش: «حماسه سوسنگرد»؛ استقامت قهرمانانه مردم این شهر در برابر بعثیان.

● ۱۳۵۹/۸/۲۶ هـ..ش: با مقاومت قهرمانانه رزمندگان اسلام و حمله مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درعملیات شکوهمند آزاد سازی سوسنگرد، محاصره این شهر شکسته شد و نیروهای اشغالگر بعثی با دادن تلفات بسیار گریختند.

● ۱۳۵۹/۹/۵ هـ..ش: مناطق مسکونی آبادان نخستین بار هدف موشک عراق قرار گرفت.

● ۱۳۵۹/۹/۵ هـ..ش: اولین سالروز تشکیل نیروی بسیج مستضعفین، به فرمان امام خمینی، برای دفاع از انقلاب اسلامی ایران.

● ۱۳۵۹/۹/۸ هـ..ش: وقوع بزرگترین نبرد دریایی میان ایران و عراق که با تلفات بسیار بعثی‌ها و آتش زدن اسکله البکر پایان یافت.

● ۱۳۵۹/۹/۸ هـ..ش: عقب نشینی ارتش اشغالگر عراق از منطقه شمال غربی اهواز، در پی تخریب بخشی از سد کرخه.

● ۱۳۵۹/۹/۱۵ هـ..ش: شهادت سرگرد احمد کشوری، خلبان هوا نیروز، در جبهه‌های جنگ حق علیه باطل.

● ۱۳۵۹/۱۰/۱ هـ..ش: هواپیماهای عراقی شهر آبادان را به شدت بمباران کردند.

● ۱۳۵۹/۱۰/۲ هـ..ش: بمباران شدید زمینی و هوایی مناطق مسکونی آبادان و جزیره مینو، به دست ارتش عراق، که ۸۸ شهید و صدها زخمی بر جای گذاشت.

● ۱۳۵۹/۱۰/۴ هـ..ش: عراق نخستین محموله از قرارداد ۶۰ فروند میراژ اف ـ ۱ را از فرانسه تحویل گرفت.

● ۱۳۵۹/۱۰/۷ هـ..ش: گلوله باران وحشیانه شهر اهواز که بیش از۱۰۰ شهید بر جای گذاشت.

● ۱۳۵۹/۱۰/۱۵ هـ..ش: امضای موافقتنامه خرید اسلحه میان عراق و شوروی.

● ۱۳۵۹/۱۰/۱۶ هـ..ش: حمایت صدام حسین از تجزیه طلبی اقوام ایرانی، در سالروز تشکیل ارتش عراق.

● ۱۳۵۹/۱۰/۱۶ هـ..ش: حمله موشکی ارتش عراق به مناطق مسکونی اهواز، که به شهادت و زخمی شدن چندین نفر انجامید.

● ۱۳۵۹/۱۰/۱۶ هـ..ش: «حماسه هویزه»؛ شهادت گروهی از پاسداران و دانشجویان پیرو خط امام - به رهبری حسین علم الهدی- ، عده  ای از پرسنل ارتش، همچنین شش خلبان ارتش در 25 کیلومتری هویزه. در روز دوم عملیات نصر.

● ۱۳۵۹/۱۰/۱۹ هـ..ش: آغاز عملیات ضربت ذوالفقار، در محور میمک و تنگه بینا، در منطقه عمومی ایلام، با تلاش مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ژاندارمری و بسیج عشایر.

● 23/10/1359 هـ..ش: نخستین حمله شیمیایی عراق، در منطقه‌ای بین هلاله و نی‌‌خزر، در ۵۰ کیلومتری غرب ایلام.

● ۱۳۵۹/۱۰/۲۷ هـ..ش: اشغال و غارت شهر هویزه، به دست ارتش بعثی عراق.

● ۱۳۵۹/۱۱/۵ هـ..ش: آغاز اجلاس چهار روزه کنفرانس سران اسلامی در مکه، که در آن صدام حسین (رئیس جمهور عراق) آبادان را جزء عراق اعلام کرد.

● ۱۳۵۹/۱۱/۲۰ هـ..ش: نخستین جلسه وزرای خارجه جنبش عدم تعهد، در دهلی نو، برای بررسی وضعیت جنگ تحمیلی عراق به ایران، که ۴ روز طول کشید؛ چهار سفر نمایندگان جنبش به ایران و عراق نتیجه‌ای در بر نداشت.

● ۱۳۵۹/۱۲/۱۷ هـ..ش: مناطق مسکونی و غیر نظامی اهواز هدف ۷ موشک عراقی قرار گرفت.

● ۱۳۵۹/۱۲/۲۶ هـ..ش: آغاز عملیات امام مهدی ‹عج›، در غرب سوسنگرد، با تلاش مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، که صد کشته و ۶۰ اسیر عراقی و انهدام یک گردان تانک و یک گردان مکانیزه نتیجه آن بود.

سال 60

● 15/۱/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات حضرت مهدی ‹عج›، در محور کرخه ـ دزفول، با تلاش رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که انهدام ۱۵ تانک و نفربر عراقی را به دنبال داشت.

● ۲۵ /۱/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، در محور شوش، که انهدام ۳۱ تانک و نفربر و یک بالگرد و کشته شدن ۲۰۰ عراقی را در پی داشت.

● ۸/2/ ۱۳۶۰هـ .ش: شهادت سرگرد علی اکبر شیرودی، خلبان هوانیروز، در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل.

● ۱۷/ 2/ ۱۳۶۰ هـ .ش: عراق، با کمک حزب دمکرات کردستان، زندان دوله‌تو را بمباران کرد.

● ۲۵/2/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات شهید شیخ فضل الله نوری، در شمال آبادان، با تلاش مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

● ۳۱/ ۲/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای نامنظم چمران در محورهای:

۱)- سوسنگرد، با رمز «امام علی ‹ع»

۲)- در شمال سوسنگرد، با رمز «حضرت مهدی ‹عج› ادرکنی»

۳)- در محور شوش، که به انهدام ۷۰ تانک و نفربر و هلاکت ۷۰۰ بعثی و اسارت حدود ۸۰۰ عراقی انجامید.

● ۹ /۳/ ۱۳۶۰ هـ .ش: حمله هوایی ارتش عراق با بمب‌های ناپالم و خوشه‌ای به پاوه

● 15/3/ ۱۳۶۰ هـ .ش: تشکیل دوازدهمین اجلاس وزرای خارجه سازمان کنفرانس اسلامی، در بغداد، بدون حضور دولت جمهوری اسلامی ایران

●20/3/1360 هـ .ش: عزل بنی صدر از فرماندهی کل قوا توسط امام خمینی

● ۲۱ /۳/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات «فرمانده کل قوا، خمینی روح خدا»،‌ در شرق رود کارون (جنوب دارخوین)، با تلاش مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به انهدام ۳۳ تانک و نفربر و کشته و زخمی شدن ۱ هزار و ۲۵۰ عراقی انجامید.

● ۲۶ /۳/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آزاد سازی دهلاویه، در جنوب بستان، از اشغال ارتش بعثی عراق.

● ۳۱ /۳/ ۱۳۶۰ هـ .ش: شهادت دکتر مصطفی چمران، نماینده امام خمینی در شورای عالی دفاع، در جبهه دهلاویه.

● ۳۱ /۳/ ۱۳۶۰ هـ .ش: تصویب طرح عدم کفایت سیاسی بنی صدر توسط مجلس شورای اسلامی.

● ۱۷ /۴/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آزاد سازی شهر نوسود و نظارت رزمندگان اسلام بر مرزهای این منطقه.

● ۳/ 5/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات شهید چمران، در محور جاده ماهشهر، به همت دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

● ۵/۵/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات رمضان(محدود)، در محور حمیدیه ـ کرخه نور، با تلاش مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که انهدام ۴۰ تانک و نفربر و کشته شدن ۲۰۰ عراقی نتیجه آن بود.

● ۱۰/ ۶/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آزاد سازی منطقه کرخه نور، به دست رزمندگان اسلام، در عملیات شهید رجایی و باهنر.

● ۱۱ /۶ / ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات موسوم به نصر، در منطقه غرب تپه های الله اکبر، با تلاش مشترک دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به آزاد سازی بخش‌هایی از سرزمین اسلامی در شمال غربی منطقه شحیطیه و کنارة شمالی رودخانه کرخه، انهدام ۳۰ تانک و نفربر، کشته و زخمی شدن ۱۲۰۰ بعثی، انجامید.

● ۲۷ /۶/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات شهید مدنی، در غرب سوسنگرد، به همت دلاور مردان ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به انهدام ۵۰ دستگاه تانک و کشته و زخمی شدن ۱۵۰۰ بعثی انجامید.

● ۵ /۷/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات ثامن‌ الائمه (ع) با رمز «نصر من الله و فتح قریب»، نخستین عملیات بزرگ ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در جبهه جنوب (محور شمال آبادان و شرق رود کارون)، که به آزاد سازی ۱۵۰ کیلومتر مربع (از جمله دو جاده استراتژیک اهواز ـ آبادان و ماهشهر ـ آبادان) و شکست محاصره آبادان و انهدام و غنیمت گرفتن صدها تانک و نفربر و خودرو جنگی ارتش عراق انجامید.

● ۸ /۷/ ۱۳۶۰ هـ .ش: شهادت سرتیپ موسی نامجو (وزیر دفاع)، سرلشکر ولی الله فلاحی (فرمانده نیروی زمینی ارتش)، یوسف کلاهدوز (قائم مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی)، سرتیپ فکوری (فرمانده نیروی هوایی ارتش)، محمد جهان آرا (فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر)، بر اثر سقوط هواپیمای سی ـ ۱۳۰ نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران.

● ۲/8 /۱۳۶۰ هـ .ش: حمله هوایی ۳ فروند میگ عراقی به خانه‌های مسکونی آبادان، که به تخریب کامل ۱۱۰ خانه انجامید.

● ۲۴ /۸ /۱۳۶۰ هـ .ش: درخواست صدام حسین از هیئت کنفرانس اسلامی، مبنی بر به رسمیت شناختن حقوق و حاکمیت عراق بر سرزمین‌ها و آب‌های ملی، از جمله شط العرب (اروند رود).

● ۸ /۹/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات طریق القدس، با رمز «یا حسین (ع)»، در غرب سوسنگرد و بستان، با تلاش مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به این نتایج انجامید:

  1. 1. آزاد سازی شهر بستان و ۷۰ روستا و ۵ پاسگاه مرزی
  2. 2. تأمین امنیت تنگه چزابه
  3. 3. دسترس یافتن به هورالهویزه
  4. 4. انهدام ۳۸۰ و غنیمت گرفتن ۵۷۰ تانک و خودرو نظامی
  5. 5. سقوط ۱۳ هواپیما و ۴ بالگرد عراقی
  6. 6. کشته و زخمی شدن هزاران بعثی.

● ۲۰ /۹/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات مطلع الفجر، با رمز «یا مهدی (عج) ادرکنی»، در جبهه شمالی، منطقه غرب و شمال گیلان غرب و سرپل ذهاب، با تلاش مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به کشته و زخمی شدن ۲ هزار عراقی، توسط ۲ هواپیما و یک بالگرد، انهدام ۲۰۰ خودرو نظامی، آزاد سازیث ارتفاعات استراتژیک و روستاهای مهم منطقه انجامید.

● ۱۲ /۱۰/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات محمد رسول الله (ص)، با رمز «لا اله الا الله ـ محمد رسول الله (ص)» در جبهه شمالی، منطقه پاوه ـ مریوان (غرب نوسود)، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به انهدام مقر فرماندهی تیپ ۱۱۶ ارتش اشغالگر عراق و سقوط یک هواپیمای میگ و ۲ بالگرد این کشور انجامید.

● ۲۱ /۱۰/ ۱۳۶۰ هـ .ش: حمله عراق به دو کشتی خارجی، در خلیج فارس، برای نا امن اعلام کردن خلیج فارس.

● ۹ /۱۱/ ۱۳۶۰ هـ .ش: شهادت حسن باقری و مجید بقایی، سرداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل.

● 1/12/1360 هـ .ش: آغاز عملیات مولای متقیان (ع) ـ معروف به جنگ چزابه ـ با رمز «یا علی (ع) ادرکنی»، در منطقه چزابه، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به کشته و زخمی شدن ۴ هزار و ۵۰۰ عراقی انجامید.

● 24/12/1360 هـ .ش: آغاز عملیات ام الحسنین (ع)، در کرخه نور، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

سال 61

● 2/1/1361 هـ .ش: آغاز عملیات شکوهمند فتح المبین، در جبهه جنوب (در منطقه غرب شوش و دزفول و غرب رودخانه کرخه)، با رمز «یا زهرا (س)»، با تلاش ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، با این نتایج:

1- آزاد سازی حدود ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع (شامل سایت و رادار و جاده دزفول ـ مهران)

2- انهدام ۱۸ هواپیما و ۳ بالگرد و ۶۶۱ تانک و نفربر و خودرو

3- به غنیمت گرفتن ۸۲۰ تانک و نفربر و خودرو

4- هلاکت بیش از ۲۵ هزار عراقی و اسارت ۱۵ هزار نفر.

● 26/1/1361 هـ .ش: وزارت خارجه آمریکا آمادگی این کشور را برای مذاکره در مورد از سرگیری روابط رسمی سیاسی با عراق اعلام کرد.

● 30/1/1361 هـ .ش: پنجمین مسافرت بدون نتیجه هیئت صلح سازمان کنفرانس اسلامی، به تهران و بغداد.

● 10/2/1361 هـ .ش: عملیات بیت المقدس، در منطقه غرب رود کارون و جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر، با رمز «یا علی بن ابی‌طالب (ع)»، با تلاش مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که ۳ مرحله داشت و ۲۵ روز طول کشید، نتایج آن:

1- آزادی خرمشهر و هویزه و پادگان حمید و شلمچه، جاده اهواز ـ خرمشهر ـ کرخه نور و جاده سوسنگرد ـ هویزه

2- انهدام ده‌ها هواپیما و ۲ بالگرد و ۲۸۵ تانک و نفربر و ۵۰۰ خودرو

3- غنیمت گرفتن ۱۰۵ تانک و نفربر و ۹۵ هزار مین و صدها خودرو و سلاح بسیار

4- کشته و زخمی شدن ۱۶ هزار و ۵۰۰ و اسارت ۱۹ هزار نفر بعثی.

● 13/2/1361 هـ .ش: سقوط هواپیمای حامل بن یحیی (وزیر امور خارجه الجزایر) و هیئت همراه او، در نزدیکی مرز ترکیه، در پی حمله دو فروند هواپیمای عراقی.

● 20/2/1361 هـ .ش: آزادی شلمچه، با تلاش رزمندگان اسلام.

● 3/3/1361 هـ .ش: اعلامیه ۱۰ کشور عضو جامعه اروپا، درباره نگرانی از ادامه جنگ ایران و عراق.

● 3/3/1361 هـ .ش: آزادی خرمشهر، در سومین مرحله عملیات بیت المقدس، به دست رزمندگان اسلام، پس از ۵۷۶ روز اشغال به دست ارتش بعثی عراق.

● 10/3/1361 هـ .ش: انتشار بیانیه سومین اجلاس فوق‌العاده وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس، در کویت، درباره ضرورت آتش‌بس در جنگ ایران و عراق و برقراری صلح، به علت واهمه از گسترش پیروزی جمهوری اسلامی ایران در منطقه.

● 14/3/1361 هـ .ش: رادیو قطر نگرانی این کشور را از شکست عراق اعلام کرد.

● 21/4/1361 هـ .ش: در پی عملیات موفق طریق القدس و فتح المبین و بیت المقدس، قطعنامه ۵۱۴ در شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسید که ـ با توجه به رسیدن نیروهای ایرانی به مرزهای بین‌المللی و آمادگی برای عبور از آن ـ به خطر افتادن صلح و امنیت بین‌المللی و تقاضای آتش‌بس و بازگشت نیروها را به مرزهای بین‌المللی مطرح کرده بود.

● 23/4/1361 هـ .ش: آغاز عملیات رمضان، با رمز «یا صاحب الزمان (عج) ادرکنی»، در شرق بصره، با تلاش مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به این نتایج انجامید:

1- آزاد سازی منطقه زید عراق

2- انهدام ۱ هزار و ۹۷ تانک و نفربر، ۵ هواپیما، صدها خودرو نظامی و مهندسی

3- کشته و زخمی شدن ۷ هزار و ۴۰۰ عراقی و اسارت ۱ هزار و ۳۱۵ نفر

4- غنیمت گرفتن ۱۰۰ تانک و نفربر و ده‌ها خودرو نظامی.

● 23/4/1361 هـ .ش: حمله هوایی ۲ جنگنده عراقی به مناطق مسکونی خرم آباد، که شهادت ۳۶ نفر و زخمی شدن ۳۰۰ نفر را به دنبال داشت.

● 25/4/1361هـ .ش: حمله هوایی ارتش عراق به مناطق مسکونی همدان، که ۱۳۰ شهید و ۵۷۰ مجروح به جای گذاشت.

● 15/5/1361 هـ .ش: آغاز عملیات ثارالله، در قصر شیرین، با تلاش مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

● 26/6/1361 هـ .ش: آغاز عملیات حسین بن علی (ع)، با رمز «یا جواد الائمه (ع)»، در میمک، با تلاش مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران و عشایر غیور ایران.

● 9/7/1361 هـ .ش: آغاز عملیات مسلم بن عقیل، با رمز «یا ابوالفضل العباس (س)»، در جبهه میانی (منطقه سومار ـ مندلی)، با تلاش مشترک دلاور مردان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در دو مرحله که ۷ روز طول کشید و به انهدام ۷۹ تانک و نفربر و ۷ هواپیما، آزاد سازی ارتفاعات مشرف به شهر مندلی عراق و پاسگاه‌های مرزی ایران، کشته و زخمی شدن بیش از ۴ هزار عراقی انجامید.

● 12/7/136۱ هـ .ش: تصویب قطعنامه ۵۳۲، در جلسه ۲۳۹۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد، درباره اظهار تأسف از طولانی شدن جنگ ایران و عراق و خسارت‌های آن، درخواست آتش بس فوری و عقب نشینی نیروها به مرزهای بین‌المللی و اعزام هیئت میانجی ملل متحد.

● 18/7/1361 هـ .ش: تشکیل دومین اجلاس وزیران دفاع شورای همکاری خیلج فارس، برای هماهنگ کردن همکاری‌های نظامی اعضا، در جنگ ایران و عراق.

● 10/8/1361 هـ .ش: آغاز عملیات محرم، با رمز «یا زینب (س)»، در جبهه جنوب (جنوب شرقی دهلران، غرب عین خوش، شهرهانی، زبیدات، بیات)، با تلاش مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ نتایج مهم این عملیات عبارت است از:

1- نابودی ۲۶۰ تانک و نفربر زرهی، منهدم کردن ۱۰ هواپیما

2- غنیمت گرفتن ۱۵۰ تانک و نفربر زرهی و ۲۵۰ خودرو نظامی

3- آزاد سازی ۵۵۰ کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی و تسخیر ۳۰۰ کیلومتر مربع از خاک عراق، منابع نفتی موسیان و بیات و حوضچه‌های نفتی زبیدات و تلمبه خانه و ۷۰ حلقه چاه نفت

4- کشته و زخمی شدن بیش از ۷ هزار نفر و اسارت ۳ هزار و۴۰۰ عراقی.

● 26/8/1361 هـ .ش: اعلام موجودیت مجلس اعلای عراق.

● 28/9/1361 هـ .ش: اصابت ۲ فروند موشک عراقی به مناطق مسکونی دزفول، که ۶۲ شهید و ۲۸۷ مجروح و ویرانی ۱۲۰ خانه و ۳۸۰ مغازه و یک مسجد را به دنبال داشت.

● 18/11/136۱ هـ .ش: آغاز عملیات والفجر مقدماتی، با رمز «یا الله، یا الله، یا الله»، در جبهه جنوب (منطقه فکه ـ چزابه)، با تلاش مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی؛ نتایج مهم این عملیات عبارت است از:

۱) آزاد سازی و تسخیر پاسگاههای سوبله، صفریه، رشیده، طاووسیه، وهب، کرامه

۲) انهدام ۵ هواپیما و ۸۰ تانک و ۱۲۰ دستگاه خودرو

۳) کشته و زخمی شدن ۴ هزار و ۵۰۰ عراقی.

سال 62

● ۲0/1/1362 هـ .ش: آغاز عملیات والفجر ۱، با رمز «یا الله، یا الله، یا الله»، در جبهه جنوب (منطقه شمال غربی فکه)، با تلاش مشترک دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به کشته و زخمی شدن ۶ هزار و ۵۰۰ عراقی و انهدام ۹۸ تانک و نفربر و ۵ بالگرد دشمن و آزاد سازی بخشی از میهن اسلامی انجامید.

● 22/2/1362هـ .ش: نخستین حمله موشکی عراق به مناطق مسکونی اندیمشک، که به شهادت ۲۳ نفر و زخمی شدن ۱۲۰ نفر و ویرانی ۷ خانه و مغازه انجامید.

● 29/4/1362 هـ .ش: آغاز عملیات والفجر ۲، نخستین عملیات کوهستانی در جبهه شمالی ـ منطقه حاج عمران ـ با رمز «یا الله، یا الله، یا الله»، )، با همکاری مشترک دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، که ۱۴ روز طول کشید

و به اسارت و کشته و زخمی شدن هزاران عراقی و سقوط ۵ هواپیما و ۱۰ بالگرد عراقی و آزاد سازی منطقه‌ای حدود ۲۰۰ کیلومتر مربع (شامل ارتفاعات کینگ و گردمند و دربند و پادگان حاج عمران) و تصرف ۶۰ پایگاه عراقی انجامید.

● 7/5/1362 هـ .ش: آغاز عملیات والفجر ۳، با رمز «یا الله، یا الله، یا الله»، در جبهه میانی ـ مهران، با تلاش مشترک دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، که ۱۳ روز طول کشید و به تأمین امنیت شهر مهران و خطوط مرزی و برقراری ارتباط جبهه‌های میانی و جنوب، از طریق جاده ایلام ـ دهلران، و کشته و زخمی شدن بیش از ۵ هزار عراقی و انهدام ۱۶۵ تانک و یک هواپیما و ۵ بالگرد انجامید.

● 19/5/1362 هـ .ش: حمله هوایی ۶ جنگنده عراقی به مناطق مسکونی گیلان غرب، که شهادت ۶۲ تن و زخمی شدن ۵۷۰ نفر از اهالی را به دنبال داشت.

● 6/7/1362 هـ .ش: شهرهای اندیمشک و دزفول هدف ۵ فروند موشک ۹ متری قرار گرفتند که شهادت حدود ۱۰۰ نفر از ساکنان این دو شهر را به دنبال داشت.

● 21/7/1362 هـ .ش: شهادت ذبیح الله عاصی زاده، فرمانده دلاور تیپ 18 الغدیر،

● 27/7/1362 هـ .ش: آغاز عملیات والفجر ۴، با رمز «یا الله، یا الله، یا الله»، در جبهه شمالی ـ منطقه بانه تا مریوان، با تلاش مشترک دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران،که به این نتایج انجامید:

1- کشته و زخمی شدن ۱۸ هزار عراقی

2- انهدام بیش از ۹۰ تانک و نفربر و ۲۰۰ خودرو نظامی و ۱۰ هواپیما و ۱ بالگرد

3- آزاد سازی حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی و تصرف ۷۰۰ کیلومتر مربع از خاک دشمن.

● 9/8/1362 هـ .ش: تشکیل جلسه ۲۴۹۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد، و تصویب قطعنامه ۵۴۰ برای اعلام آتش بس فوری و خودداری طرفین از جنگ نفت کش‌ها و تأیید کشتیرانی و تجارت آزاد در آب‌های بین‌المللی.

● 24/9/1362هـ .ش: انتشار اطلاعیه مطبوعاتی ۱۴۷۹ کمیته بین‌المللی صلیب سرخ درباره تأیید بمباران شهرهای ایران به دست عراق و تقاضای رعایت موازین انسانی از طرفین.

● 27/10/1362 هـ .ش: حمله هوایی و موشکی عراق به شهرهای ایلام و خرم آباد و خرمشهر و آبادان، ۲۵ دقیقه پس از تعهد این کشور مبنی بر قطع حمله به مناطق مسکونی در شهرها.

● 21/11/1362 هـ .ش: آغاز عملیات تحریر القدس، در دربندیخان عراق، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به آزاد سازی ارتفاعات مهم منطقه و تسلط بر جاده ارتباطی سلیمانیه ـ بغداد و شهر و دریاچه دربندیخان انجامید.

● 27/11/1362 هـ .ش: آغاز عملیات والفجر ۵، با رمز «یا زهرا (س)»، در منطقه چنگوله (حد فاصل مهران و دهلران)، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به آزاد سازی ۱۱۰ کیلومتر مربع، انهدام ۴۰ تانک و نفربر و ۲ بالگرد، کشته و زخمی شدن بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ عراقی و غنیمت گرفتن دهها تانک و نفربر و خودرو نظامی انجامید.

● 2/12/1362 هـ .ش: آغاز عملیات والفجر ۶، با رمز «یا زهرا (س)»، در منطقه چزابه و چیلات (در جنوب دهلران)، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به آزاد سازی جاده مرزی و ارتفاعات منطقه و انهدام دهها دستگاه تانک و نفربر و سلاح مختلف انجامید.

● 3/12/1362 هـ .ش: آغاز عملیات خیبر، با رمز «یا رسول الله (ص)»، در جبهه جنوب (منطقه هورالهویزه، در شمال بصره)، با تلاش مشترک دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، که این نتیجه‌ها را در برداشت:

1- آزاد سازی حدود ۲ هزار و ۱۸۰ کیلومتر مربع، از جمله جزایر مجنون و ۵۰ حلقه چاه نفت

2- انهدام ۶ هواپیما و ۹ بالگرد و ۳۳۰ تانک و نفربر

3- کشته و زخمی شدن حدود ۱۵ هزار عراقی

4- به غنیمت گرفتن دهها خودرو رزمی و مهندسی.

● 5/12/1362 هـ .ش: بمباران هوایی شهرهای سقز و کوهدشت و پلدختر و مهاباد، بوسیله هواپیماهای عراقی.

●16/12/136۲ هـ .ش: عیادت هیئت پزشکی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از ۱۶۰ مجروح شیمیایی در بیمارستان‌های تهران.

● 17/12/1362 هـ .ش: شهادت حاج ابراهیم همت، فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) سپاه ، در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل.

● 28/12/1362 هـ .ش: پایان بازدید یک هفته‌ای کارشناسان سازمان ملل متحد از مناطق جنگی ایران که به تأیید استفاده عراق از گاز خردل و گاز اعصاب (تابون) انجامید و شورای امنیت نیز با صدور بیانیه‌ای این گزارش را تأیید کرد، ولی از عراق به عنوان استفاده کننده سلاح‌های شیمیایی نام نبرد.

سال 63

● 6/2/1363 هـ .ش: شهادت حجت الاسلام و المسلمین مهدی شاه آبادی، در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل.

● 5/3/1363 هـ .ش: بمباران و موشک باران تهران، کرمانشاه، قم، قزوین، ایلام، گیلان غرب، پیرانشهر، اراک، بانه، مریوان.

● 11/3/1363 هـ .ش: تصویب قطعنامه ۵۵۲، در جلسه ۲۵۴۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد، درباره ضرورت احترام کشورها به حقوق کشتیرانی و محکوم کردن حمله به کشتی‌ها و درخواست توقف آن، ولی از ذکر نام عراق به عنوان آغازگر و ادامه دهنده جنگ نفت‌کشها پرهیز کرد و به همین علت جمهوری اسلامی ایران آن را بی‌اعتبار دانست.

● 19/4/1363 هـ .ش: اعلام حمایت دوباره کویت از عراق در جنگ تحمیلی، در دیدار معاون نخست وزیر کویت، از لندن.

● 25/7/1363 هـ .ش: آغاز عملیات عاشورا (میمک)، با رمز «یا ابا عبدالله الحسین(ع)»، در جبهه میانی ـ منطقه ارتفاعات مرزی میمک ـ با تلاش مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به این نتایج منجر شد:

1- آزاد سازی چند پاسگاه و ارتفاع مهم منطقه

2- انهدام ۳ هواپیما و ۲ بالگرد و ۹۵ تانک و نفربر و دهها خودرو سبک و نیمه سنگین

3- کشته و زخمی شدن ۳ هزار و ۷۰۰ تن از نیروهای دشمن

4- به دست آوردن غنایم بسیار.

● 27/8/1363 هـ .ش: شهادت مهدی زین الدین، از فرماندهان قهرمان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در جبهه‌های حق علیه باطل.

● 5/9/1363 هـ .ش: برقراری دوباره روابط دیپلماتیک میان آمریکا و عراق، پس از ۱۷ سال وقفه.

● 19/12/1363 هـ .ش: آغاز عملیات شکوهمند بدر، با رمز «یا فاطمه الزهراء (س)»، در جبهه جنوب (منطقه هورالهویزه)، با تلاش دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، نتایج مهم آن عبارت بود از:

1- آزاد سازی حدود ۸۰۰ کیلومتر مربع، دهها پاسگاه، جاده الحچرده (خندق)

2- انهدام ۶ هواپیما، ۵ بالگرد، ۲۵۰ تانک و نفربر، ۲۰۰ خودرو نظامی

3- کشته و زخمی شدن بیش از ۱۵ هزار بعثی و اسارت ۳ هزار و ۲۰۰ نفر از آنان.

●23/12/1363 هـ .ش: به تلافی حمله‌های وحشیانه هوایی به مناطق مسکونی شهرهای ایران، بانک رافدین عراق (دومین بانک بزرگ خاورمیانه) هدف موشک ایران قرار گرفت.

● 23/12/1363هـ .ش: شهادت حاج عباس کریمی، فرمانده دلاور لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) و حاج ابراهیم جعفرزاده فرمانده دلاور تیپ 18 الغدیر در عملیات بدر.

● 24/12/1363 هـ .ش: همزمان با حمله هوایی جنگنده‌های عراقی، انفجار بمب کار گذاشته شده به دست منافقین در محل برگزاری نماز جمعه تهران، به شهادت و زخمی شدن گروهی از نمازگزاران انجامید.

● 27/12/1363 هـ .ش: اخطار اداره مراقبت پرواز عراق (نوتام)، با اعلامیه ۹۰۱۶، به هواپیماهایی که فراز خاک جمهوری اسلامی ایران پرواز می‌کنند.

● 27/12/1363 هـ .ش: بمباران هوایی شهرهای همدان و کرمانشاه و تبریز، به دست ارتش بعثی عراق.

● 29/12/1363 هـ .ش: حمله هوایی عراق به نهاوند، تویسرکان، قزوین، زنجان، تبریز، اراک، دزفول، ارومیه، اسلام آباد، کرمانشاه، گیلان غرب، همدان.

سال 64

● 5/1/1364 هـ .ش: بمباران و موشک باران شهرهای اراک، اصفهان، مهران، قزوین، سنندج، خرم آباد، کاشان، سلماس.

● 5/2/1364 هـ .ش: شورای امنیت سازمان ملل متحد، در دومین بیانیه خود، استفاده از سلاح شیمیایی را بر ضد نیروهای جمهوری اسلامی ایران تأیید کرد.

● 17/3/1364 هـ .ش: آغاز عملیات ایذایی ظفر ۱، در جزیره مینو، با تلاش ارتش جمهوری اسلامی ایران.

● 24/3/1364 هـ .ش: آغاز عملیات قدس ۱، «با رمز یا محمد رسول الله (ص)، الله اکبر»، در هورالهویزه و شرق رودخانه دجله، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، که به آزاد سازی چند پاسگاه و منطقه جنگی، انهدام یک هواپیما و ۱ بالگرد و ۱۵ قایق و ۱۲ پاسگاه سیار و کشته و زخمی شدن صدها نفر عراقی انجامید.

● 4/4/1364/هـ .ش: آغاز عملیات قدس ۲، با رمز «یا محمد رسول الله (ص)»، در هورالهویزه، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به آزاد سازی ۱۵ کیلومتر مربع و انهدام ۳۰ قایق و ۱۵ پاسگاه‌ آبی انجامید.

● 5/4/1364 هـ .ش: آغاز عملیات ایذایی ظفر ۲، در پنجوین، با تلاش ارتش جمهوری اسلامی ایران.

● 7/4/1364 هـ .ش: آغاز عملیات ایذایی ظفر ۳، در جبهه شمال غرب کشور، با تلاش دلاور مردان ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به انهدام ۲۰ خودرو و ۱۲ انبار مهمات انجامید.

● 10/4/1364 هـ .ش: آغاز عملیات ایذایی ظفر ۴، در فکه، با تلاش ارتش جمهوری اسلامی ایران.

● 19/4/1364 هـ .ش: آغاز عملیات قدس ۳، با رمز «یا امام جعفر صادق (ع)»، در منطقه دهلران، با تلاش دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به انهدام چندین دستگاه تانک و خودرو نظامی و انبار مهمات عراقی و به غنیمت گرفتن تعدادی دستگاه مخابراتی انجامید.

● 1/5/1364 هـ .ش: آغاز عملیات قدس ۴، با رمز «یا محمد رسول الله‌ (ص)»، الله اکبر، در جنوب شرقی العماره (در هورالهویزه)، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به آزاد سازی ۱۶۰ کیلومتر مربع از هورالهویزه و دریاچه ام النعاج و ۲۰ پاسگاه آبی دشمن، انهدام ۱ بالگرد و ۱۰ قایق و غنیمت گرفتن ۵ قایق و تعدادی دستگاه مخابراتی و سلاح انجامید.

● 16/5/1364 هـ .ش: آغاز عملیات قدس ۵، با رمز «یا علی بن ابیطالب (ع)»، در جبهه جنوب (هورالهویزه)، با تلاش دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به آزاد سازی ۳۰ کیلومتر مربع از خاک میهن و به غنیمت گرفتن مقدار زیادی از مهمات عراق انجامید.

● 23/5/1364 هـ .ش: آغاز عملیات عاشورای ۱, درتکاب و صائین دژ (در شمال کردستان)، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران.

● 24/5/1364 هـ .ش: آغاز عملیات عاشورای ۲، با رمز‌«یا مهدی (عج) ادرکنی»، در چنگوله (واقع در جنوب مهران)، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران.

● 25/5/1364 هـ .ش: آغاز عملیات عاشورای ۳، با رمز «یا سیدالشهداء (ع)»، در شمال فکه، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران.

● 18/6/1364 هـ .ش: آغاز عملیات پیروزمندانه قادر، با رمز «یا مولای متقیان (ع)» در محدوده غرب اُشنویه و ارتفاعات کلاشین عراق، با تلاش ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به انهدام ۳ گردان پیاده و کشته شدن ۱۰۰ بعثی انجامید.

● 30/7/1364 هـ .ش : آغاز عملیات عاشورای ۴، در غرب دریاچه ام النعاج (در هورالهویزه)، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به آزاد سازی ۶۴ پایگاه و ۷ آبراه، انهدام ۱ هواپیما و بیش از ۱۰۰ قایق، غنیمت

● 20/11/1364 هـ .ش: آغاز عملیات والفجر ۸ (معروف به فتح فاو)، با رمز «یا زهرا(س)»، در فاو، با تلاش نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با این نتایج:

1- آزاد سازی شهر بندری فاو و اسکله و تأسیسات نفتی آن به همراه کارخانه نمک و پایگاههای نیروی دریایی و ۳ سکوی پرتاب موشک

2- انهدام ۷۴ هواپیما، ۷ ناوچه جنگی، ۱۱ بالگرد، ۶۰۰ تانک و نفربر، ۵۰۰ خودرو نظامی

3- به غنیمت گرفتن ۱۴۰ تانک و نفربر، ۲۸۴ خودرو مهندسی و نظامی

4- کشته و زخمی شدن بیش از ۵۰ هزار عراقی ...

5- اسارت ۲ هزار نظامی.

● 1/12/1364 هـ .ش: حمله وحشیانه عراق به هواپیمای مسافری ایران که به شهادت آیت الله محلاتی و جمعی از مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران انجامید.

● 5/12/1364 هـ .ش: آغاز عملیات والفجر ۹، در جبهه شمالی (منطقة پنجوین)، با رمز «یا الله، یا الله، یا الله»، با تلاش رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، که به انهدام یک هواپیما، یک بالگرد و ۲۰ تانک و کشته و زخمی شدن ۲ هزار و ۵۰۰ بعثی و ‎آزاد سازی بخشی از منطقه چوارته انجامید.

● 5/12/1364 هـ .ش: تشکیل جلسه شورای امنیت و تصویب قطعنامه ۵۸۲ آن، درباره آتش بس فوری و قطع جنگ دریایی و هوایی و زمینی، بازگشت به مرزهای بین‌المللی، مبادله اسرای جنگ، منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی، توجه طرفین به میانجیگری؛ حدود یک ماه پیش رزمندگان اسلام فاو را تسخیر کرده بودند.

● 27/12/1364 هـ .ش: انهدام پایگاه دریایی ام القصر عراق، با تلاش رزمندگان اسلام.

سال 65

● 1/1/1365 هـ .ش: شورای امنیت سازمان ملل متحد، در سومین بیانیه خود، کاربرد سلاح شیمیایی را بر ضد نیروهای ایرانی تأیید کرد و برای نخستین بار از عراق به عنوان استفاده کننده سلاح شیمیایی نام برد و این اقدام را محکوم کرد.

● 24/2/136۵ هـ .ش: بمباران شیمیایی مهران و صالح آباد و امیر آباد، به وسیله هواپیماهای عراقی.

● 27/2/1365 هـ .ش: اشغال دوباره شهر مهران به دست ارتش عراق که تا ۱۰ تیر، زمان آزاد سازی این شهر در عملیات کربلای ۱، ادامه یافت و تا این زمان عراق اداره شهر را به منافقین واگذار کرده بود.

● 10/4/1365 هـ .ش: آغاز عملیات کربلای ۱، با رمز «یا ابوالفضل العباس (ع) ادرکنی»، در جبهه میانی (منطقه مهران)، به وسعت ۳۲۰ کیلومتر مربع، با تلاش دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که کشته و زخمی شدن هزاران بعثی و آزاد سازی دوباره شهر مهران و ارتفاعات اطراف آن و انهدام ۱۱۰ تانک و نفربر و غنیمت گرفتن دهها تانک و خودرو نظامی را در پی داشت.

● 21/5/1365 هـ .ش: نخستین حمله هوایی عراق به جزیره سیری، دومین پایانه نفتی مهم ایران، در خلیج فارس.

● 10/6/1365 هـ .ش: آغاز عملیات کربلای ۲، با رمز «یا ابا عبدالله الحسین (ع)»، در منطقه حاج عمران، با تلاش رزمندگان اسلام، در این عملیات ۱ هواپیما، ۱ بالگرد، چندین انبار مهمات، مقدار زیادی سلاح‌های سبک و نیمه سنگین دشمن منهدم شد.

● ۱۰ /۶/ ۱۳۶۵ هـ .ش: تشکیل اجلاس هشتم سران غیر متعهدها، در حراره، که ۶ روز طول کشید، و در آن حضرت آیت الله خامنه‌ای (رئیس جمهور وقت) سخنرانی کردند و تحمیلی بودن جنگ و متجاوز بودن عراق را مطرح کردند.

● ۱۱ /۶ / ۱۳۶۵ هـ .ش: آغاز عملیات کربلای ۳، با رمز (حسبنا الله و نعم الوکیل»، در شمال غربی خلیج فارس (پایانه نفتی الامیه و البکر)، با تلاش نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با این نتایج:

۱) انهدام اسکله الامیه و البکر، ۲ هواپیما، یک یدک کش، یک ناوچه موشک انداز، رادار پایانه البکر

۲) به غنیمت گرفتن ۱۰ قایق، یک رادار دریایی، ۲ رادار هوایی و ... .

● ۱۶ /۷/ ۱۳۶۵ هـ .ش: تصویب قطعنامه ۵۸۸، در شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد جنگ تحمیلی عراق به ایران، درباره درخواست پرهیز از جنگ و حل صلح آمیز اختلاف‌ها و پذیرش فوری قطعنامه ۵۸۲، ولی از اعلام نام کشور متجاوز پرهیز کرد و جمهوری اسلامی ایران نیز آن را نپذیرفت.

● ۱۹ /۷/ ۱۳۶۵ هـ .ش: آغاز عملیات نامنظم فتح ۱، با رمز «یا زینب (س)»، در منطقه کرکوک عراق، با تلاش رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (قرارگاه رمضان)، که به انهدام چندین مرکز تأسیساتی نفت و گاز و کشته شدن صدها عراقی انجامید.

● ۲۳ /۷/ ۱۳۶۵ هـ .ش: حمله هواپیماهای متجاوز عراقی به هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ هما، در فرودگاه شیراز، که به علت اصابت موشک عراق ۳۰ تن از مسافران شهید شدند.

● ۲۸ /۷/ ۱۳۶۵ هـ .ش: اعلام همسویی اردن و کویت در حمایت از عراق در جنگ با ایران.

● ۸ /۸/ ۱۳۶۵ هـ .ش: آغاز عملیات نامنظم فتح ۲، در دوکان (واقع در شمال شرقی عراق)، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران(قرارگاه رمضان).

● ۲۴ /۸/ ۱۳۶۵ هـ .ش: آغاز عملیات نامنظم فتح ۳، در جبهه شمالی، منطقه زاخو ـ دهوک عراق، با تلاش رزمندگان نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (قرارگاه رمضان)، که به انهدام مراکز و تأسیسات نظامی و دولتی عراق و سرنگونی یک بالگرد و انهدام دهها تانک و خودرو نظامی انجامید.

● ۴ /۹/ ۱۳۶۵ هـ .ش: حمله هوایی عراق به تأسیسات نفتی جزیره لارک، در خلیج فارس.

● ۱۲ /۹/ ۱۳۶۵ هـ .ش: اعزام سپاه یک صد هزار نفری «محمد رسول الله (ص)»،‌به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل.

● ۱۴ /۹/ ۱۳۶۵ هـ .ش: حمله هوایی عراق به نیروگاه برق نکا، در مازندران.

● ۱ /۱۰/ ۱۳۶۵ هـ .ش: اظهار نگرانی شورای امنیت از گسترش حمله به هدف‌های غیرنظامی، در جنگ ایران و عراق، با انتشار بیانیه خود.

● ۳ /۱۰/ ۱۳۶۵ هـ .ش: آغاز عملیات دو روزه کربلای ۴، با رمز «محمد رسول الله (ص)»، در جبهه جنوب ـ غرب اروند رود (جنوب خرمشهر)، با تلاش رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به انهدام ۳ هواپیما و ده‌ها تانک و ۱۰۰ خودرو نظامی و کشته و زخمی شدن حدود ۷ هزار عراقی انجامید.

● ۱۵ /۱۰/ ۱۳۶۵ هـ .ش: شوروی ۱۵۰ تانک تی-۷۲ به عراق فروخت.

● ۱۹ /۱۰/ ۱۳۶۵ هـ .ش: آغاز عملیات کربلای ۵، با رمز «یا زهرا (س)»، در جنوب شلمچه و شرق بصره، با تلاش دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ،که نتایج آن عبارت است از:

1- آزاد سازی ۱۵۰ کیلومتر مربع و پاسگاه‌های بوبیان و شلمچه و جزایر بوارین و دریاچه بوبیان

2- استقرار نیروهای اسلام در ۱۰ کیلومتری بصره

3- انهدام بیش از ۸۰ هواپیما و ۷۰۰ تانک و ۱ هزار و ۵۰۰ خودرو نظامی

4- غنیمت گرفتن ۲۲۰ تانک و ۵۰۰ خودرو نظامی

5- کشته و زخمی شدن ۴۰ هزار عراقی و اسارت ۲ هزار و ۷۰۰ نفر.

● ۲۳ /۱۰/ ۱۳۶۵ هـ .ش: آغاز عملیات کربلای ۶، با رمز «یا فاطمه الزهراء‌ (س)»، در شمال سومار (به وسعت تقریبی ۱۰۰ کیلومتر مربع)، با تلاش ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به آزاد سازی ارتفاعات مهم شمال شرقی نقت شهر، انهدام ۱۱ هواپیما و ۲ بالگرد و ۲۰ تانک و نفربر، کشته و زخمی شدن ۳ هزار بعثی، غنیمت گرفتن ده‌ها تانک و نفربر انجامید.

● ۲۷ /۱۰/ ۱۳۶۵ هـ .ش: حمله هوایی عراق به شهرهای قم، تبریز، اصفهان، همدان، خرم‌آباد، و ایوانغرب.

● ۲۷ /۱۰/ ۱۳۶۵ هـ .ش: تسخیر جزیره بوارین، پس از هشت روز تلاش رزمندگان اسلام، درعملیات کربلای ۵.

● ۲۸ /۱۰/ ۱۳۶۵ هـ .ش: حمله هوایی و موشکی عراق به شهرهای تهران، تبریز، اهواز، اصفهان، خرم آباد، قم و ایلام.

● ۲۲ /۱۱/ ۱۳۶۵ هـ .ش: برگزاری راهپیمایی میلیونی ملت ایران، در شهرهای مختلف، برای بزرگداشت سالگرد انقلاب اسلامی ایران، با وجود تهدید عراق و بمباران و موشک باران مسیر راهپیمایان.

● ۲۲ /۱۱/ ۱۳۶۵ هـ .ش: آغاز مرحله اول عملیات نامنظم فتح ۴، با رمز «یا الله»، در منطقه عمومی رواندوز و دیانا عراق، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (قرارگاه رمضان)؛ مرحله دوم این عملیات روز ۴ اسفندماه آغاز شد.

● ۸ /۱۲/ ۱۳۶۵ هـ .ش: شهادت حاج حسین خرازی، فرمانده لشکر ۱۴ امام حسین (ع)، در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل.

● ۱۱ /۱۲/ ۱۳۶۵ هـ .ش: بازدید نماینده یونسکو از آثار تاریخی بمباران شده در تهران.

● ۱۲ /۱۲/ ۱۳۶۵ هـ .ش: آغاز عملیات کربلای ۷، در جبهه شمالی (منطقه حاج عمران)، با تلاش دلاور مردان ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به آزاد سازی ارتفاعات گردمند و تپه سرخی و یال کله اسبی و کشته و زخمی شدن ۲ هزار و ۳۰۰ عراقی انجامید.

سال۶۶

● ۱۸ /۱/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات پنج روزه کربلای ۸، با رمز «یا صاحب الزمان (عج)»، در جنوب (منطقه شلمچه‌ و شرق بصره)، با تلاش دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به این نتیجه‌ها انجامید:

۱- انهدام ۲ هواپیما و ۲ بالگرد و ۶۰ تانک و نفربر دشمن

۲- کشته و زخمی شدن حدود ۵ هزار عراقی.

● ۲۰ /۱/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات کربلای ۹، با رمز «یا مهدی (عج) ادرکنی»، در قصر شیرین، با تلاش دلاور مردان ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به آزاد سازی ارتفاعات ۵۴۲ و ۴۰۰ و پاسگاه مرزی بابا هادی انجامید.

● ۲۵ /۱/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نامنظم فتح ۵، با رمز «یا صاحب الزمان (عج) ادرکنی»، در شمال سلیمانیه عراق، منطقه عملیاتی چوارته و ماووت، با تلاش دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (قرارگاه رمضان)، که آزاد سازی ارتفاعات استراتژیک منطقه و ۲۵ روستا و نظارت بر راههای مهم در محور سلیمانیه و تسخیر ۷ پایگاه عراقی را در برداشت.

● ۲۵ /۱/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نصر ۱، با رمز «یا صاحب الزمان (عج) ادرکنی»، در منطقه هزار قله (در غرب بانه، داخل خاک عراق)، با تلاش رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به آزاد سازی ارتفاعات مهم و ۱۰۰ کیلومتر مربع ازمنطقه اشغالی انجامید.

● ۳۰ /۱/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات کربلای ۱۰، با رمز «یا صاحب الزمان (عج) ادرکنی»، در جبهه شمالی (منطقه عمومی ماووت عراق)،‌ با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به کشته و زخمی شدن هزار عراقی و آزاد سازی ۲۵۰ کیلومتر مربع از خاک کشور و انهدام یک بالگرد و ده‌ها تانک و نفربر دشمن انجامید.

● ۲۵ /۲/ ۱۳۶۶ هـ .ش: انتشار بیانیه شورای امنیت درباره اظهار نگرانی از استفاده ارتش عراق از سلا‌ح‌های شیمیایی بر ضد نظامیان و غیر نظامیان ایرانی.

● ۲۷ /۲/ ۱۳۶۶ هـ .ش: حمله اشتباهی جنگنده‌ای عراقی به ناو آمریکایی استارک، در خلیج فارس، که هلاکت ۳۷ آمریکایی و پوزش رسمی عراق را به دنبال داشت.

● ۸ /۳/ ۱۳۶۶ هـ .ش: تعطیل شدن سفارت انگلستان در تهران و تقلیل دیپلمات‌های ایرانی در انگلستان به یک نفر، به دستور دولت انگلیس، همزمان با کمک‌های تسلیحاتی این کشور به عراق که به «عراق گیت» معروف شد.

● ۱۳ /۳/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نصر ۲، با رمز «یا حسین مظلوم (ع)»، در میمک، با تلاش ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به آزاد سازی ارتفاعات ۴۰۴ و ۴۰۰ و ۳۹۶ و منطقه خزر و هلاله منجر شد.

● ۲۷ /۳/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نامنظم فتح ۶، با رمز «یا زهراء (س)»، در شمال اربیل عراق، با تلاش دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (قرارگاه رمضان)، که به انهدام پایگاه‌ها و مراکز نظامی مستقر در ارتفاعات کورت قلندر و سلیم خان و شهر مرگه سور انجامید.

● ۲۷ /۳/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نصر ۳، در جنوب دهلران، (زبیدات)، با تلاش ارتش جمهوری اسلامی ایران.

● ۳۱ /۳/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نصر ۴، در جبهه شمالی (منطقه عمومی ماووت، استان سلیمانیه عراق)، با تلاش نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که ۱۴ روز طول کشید و به آزاد سازی شهر ماووت (و در مجموع ۵۰ کیلومتر مربع از خاک این منطقه)، و کشته و زخمی شدن حدود ۵ هزار و ۵۰۰ عراقی انجامید.

● ۳ /۴/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نصر ۵، با رمز «یا زهراء (س)»، در جنوب غربی سردشت، با تلاش رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به آزادسازی ارتفاعات مهم منطقه و دشت بوجار و تعدادی روستای مرزی انجامید.

● ۷ /۴/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نامنظم فتح ۷، با رمز «یا فاطمه الزهراء (س)»، در شمال عراق، منطقه حلبچه، شانه دری، اربت، با تلاش دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (قرارگاه رمضان)، که به تأسیسات و مهمات و پادگان عراقی‌ها در شهرهای سید صادق و حلبچه و پادگان کانی پانکه خسارت‌های بسیاری وارد شد.

● ۸ /۴/ ۱۳۶۶ هـ .ش: عراق منطقه سردشت را بمباران شیمیایی کرد.

● ۲۶ /۴/ ۱۳۶۶ هـ .ش: قطع رابطه سیاسی فرانسه با جمهوری اسلامی ایران، در پی سال‌ها حمایت‌های مالی و نظامی از عراق.

● ۲۸ /۴/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نامنظم فتح ۸، با رمز «یا رسول الله (ص)»، در شمال استان موصل (شهر تراوش)، با تلاش رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران(قرارگاه رمضان)، که به تصرف و انهدام بیش از ۴۰ پاسگاه و انهدام سازمان امنیت مرکز حزب بعث و قصر جیش الشعبی شهر اتروش و کشته و زخمی شدن بیش از ۸۰۰ بعثی انجامید.

● ۲۹ /۴/ ۱۳۶۶ هـ .ش: تصویب قطعنامه ۵۹۸، در جلسه ۲۵۷۰ شورای امنیت سازمان ملل متحد، در پی نزدیک شدن رزمندگان جمهوری اسلامی ایران به بندر بصره عراق؛ موارد اصلی این قطعنامه ۱۰ ماده‌ای عبارت است از:

1- اظهار تأسف از بمباران مراکز غیر نظامی و نگرانی از ادامه جنگ و گسترش آن

2- درخواست آتش بس فوری و اعزام هیئت ناظر سازمان ملل متحد به منطقه جنگی

3- عقب نشینی طرفین

4- آزادی اسرای طرفین

5- همکاری طرفین با دبیر کل سازمان ملل متحد

6- بررسی درباره آغازگر جنگ و میزان خسارت آن؛ ۲ روز بعد عراق ـ که توان ادامه جنگ را نداشت ـ قطعنامه را پذیرفت.

● 10/5/1366 هـ .ش: آغاز عملیات نصر ۶، با رمز «یا ابا عبدالله الحسین (ع)»،‌در منطقه میمک، با تلاش نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به انهدام ۲ هواپیما و ۶ بالگرد و صدها تانک و خودرو نظامی و کشته و زخمی شدن حدود ۲ هزار و ۵۰۰ عراقی انجامید.

● ۱۴ /۵/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نصر ۷، با رمز «یا فاطمه الزهراء (س)»، در جبهه شمالی (ارتفاعات دوپازا و بلفت، در محور سردشت)، با تلاش رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به کشته و زخمی شدن هزاران عراقی و انهدام ۴ بالگرد و ۱۰ تانک و نفربر و ۵۰ خودرو نظامی و آزاد سازی ارتفاعات منطقه انجامید.

● ۱۵ /۵/ ۱۳۶۶ هـ .ش: شهادت سرلشکر خلبان عباس بابایی، در منطقه عملیاتی سردشت، پس از ۶۰ ماه مأموریت جنگی.

● ۱۸ /۵/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نامنظم فتح ۹، با رمز «یا رسول الله (ص)»، در خرمال عراق، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (قرارگاه رمضان(

● ۱۳ /۶/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نامنظم فتح ۱۰، با رمز «یا ابا عبدالله الحسین (ع)»، در شمال شرقی استان اربیل عراق، با تلاش رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (قرارگاه رمضان)، که به انهدام نیروهای دشمن و ۳۶ پایگاه بعثی در ارتفاعات مهم منطقه و وارد آمدن خساراتی به ادوات جنگی آنان انجامید.

● ۱۷ /۶/ ۱۳۶۶ هـ .ش: حمله هوایی ارتش عراق به شهرها و تأسیسات نفتی ایران و نفتکشهای خلیج فارس، به بهانه واهی دفاع از کویت در برابر جمهوری اسلامی ایران.

● ۲۷ /۶/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات ظفر ۱، در استان‌های دهوک و سلیمانیه، با تلاش رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (قرارگاه رمضان)، که به انهدام دهها تانک و نفربر خودرو و سلاح‌های سبک و نیمه سنگین و چندین انبار مهمات انجامید.

● ۳۰ /۶/ ۱۳۶۶ هـ .ش: حمله ۶ فروند بالگرد آمریکایی به کشتی کوچک تجاری ایران اجر به بهانه مین گذاری ایران در خلیج فارس.

● ۳۱ /۶/ ۱۳۶۶ هـ .ش: سخنرانی آیت الله خامنه‌ای، رئیس جمهور وقت، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دربارة نگرش اسلام به انسان و جامعه و تشریح حقانیت جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی و ضرورت تنبیه متجاوز.

● ۱۲ /۷/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نامنظم ظفر ۲، با رمز «لبیک یا حسین (ع)»، در منطقه کفری عراق، با تلاش دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (قرارگاه رمضان)، که به انهدام ده‌ها نفربر و چند خودرو نظامی و کشته شدن بیش از ۵۰۰ عراقی انجامید.

● ۱۵ /۷/ ۱۳۶۶ هـ .ش: اعلام حمایت کویت از عراق در جنگ با ایران و تأیید اقدامات آمریکا بر ضد ایران، در سخنان سفیر کویت در آمریکا.

● ۱۶ /۷/ ۱۳۶۶ هـ .ش: عراق منطقه سومار را بمباران شیمیایی کرد.

● ۲۷ /۷/ ۱۳۶۶ هـ .ش: حمله ۴ ناوشکن آمریکایی به جزیره رستم (و پایانه نفتی رشادت) و میدان نفتی رسالت، در خلیج فارس، که به نابودی این تأسیسات انجامید؛ این یورش وحشیانه به بهانه تلافی حمله به کشتی نفت کش کویتی، با پرچم آمریکا، صورت گرفت.

● ۱۷ /۸/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز اجلاس چهار روزه سران عرب، در امان، که جمهوری اسلامی ایران را به علت اشغال عراق محکوم کرد و از دولت عربستان سعودی برای ایجاد فضای مناسب برای انجام مناسک حج پشتیبانی و از امنیت کویت نیز حمایت کرد.

● ۲۵ /۸/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نامنظم ظفر ۳، با رمز «یا رسول الله (ص)»، در جبهه شمالی، منطقه دربندیخان عراق، با تلاش رزمندگان نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران (قرارگاه رمضان)، که به انهدام پایگاه‌ها و تأسیسات مرکز پشتیبانی و نیروگاه سد دربندیخان و سقوط یک بالگرد و انهدام ۱۰۵ دستگاه از انواع خودرو نظامی عراق انجامید.

● ۲۸ /۸/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نامنظم ظفر ۴، با رمز «یا رسول الله (ص)»، در جبهه شمالی، منطقه استان دهوک، با جانفشانی دلاوران نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران (قرارگاه رمضان)، که به انهدام تأسیسات نظامی و تأسیسات انتقال برق سد دهوک و چند مرکز دولتی عراق انجامید.

● ۲۹ /۸/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نصر ۸، با رمز «یا محمد بن عبدالله (ص)»، در ماووت، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، که به آزاد سازی شهر ماووت و چندین ارتفاع و روستا و پایگاه دشمن، انهدام دهها دستگاه تانک و نفربر و کشته و زخمی شدن حدود ۲ هزار عراقی انجامید.

● ۱ /۹/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نصر ۹، با رمز «یا مولای متقیان (ع)»، در منطقه عمومی حاج عمران، با تلاش رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به آزاد سازی ارتفاعات ۲۰۸۰ و ۲۰۶۰ و ۱۹۸۵ و۱۹۸۰ و انهدام ده‌ها دستگاه انواع خودرو نظامی و ۱۰ انبار مهمات و کشته و زخمی شدن بیش از ۴ هزار عراقی انجامید.

● ۲۲ /۱۰/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نامنظم ظفر ۵، با رمز «یا زهرا‌(س)»، به همت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (قرارگاه رمضان)، در ۲۰۰ کیلومتری داخل خاک عراق، در استانهای کرکوک و دهوک و دیاله و منطقه عماریه، که به انهدام ۴ گردان و ۱ هواپیما و ۵۳ خودرو نظامی و کشته و زخمی شدن حدود ۱ هزار و ۵۰۰ عراقی انجامید.

● ۲۵ /۱۰/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات بیت المقدس ۲، با رمز «یا زهرا (س)»، در شمال سلیمانیه، منطقه عمومی ماووت، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به آزاد سازی ارتفاعات مهم ماووت عراق و انهدام و غنیمت گرفتن ده‌ها خودرو نظامی و اداوات جنگی و کشته و زخمی شدن بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ نفر و به اسیری گرفتن ۹۰۰ عراقی انجامید.

● ۵ /۱۲/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نامنظم ظفر ۶، در منطقة سنگار (در شرق استان کرکوک عراق)، با تلاش دلاور مردان نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (قرارگاه رمضان)، که به تسخیر ارتفاعات و روستاهای مهم منطقه و تسلط بر جاده‌های استراتژیک و انهدام ۲ پادگان و ۱۴ پایگاه عراق منجر شد.

● ۸ /۱۲/ ۱۳۶۶ هـ .ش: بمباران پالایشگاه شهر ری، به وسیلة هواپیماهای عراقی.

● ۱۰ /۱۲/ ۱۳۶۶ هـ .ش: نخستین حمله موشکی عراق به تهران.

● ۲۳ /۱۲/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات نامنظم ظفر ۷، با رمز «یا محمد رسول الله (ص)»، در جبهه شمالی (منطقه حلبچه)، با تلاش رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (قرارگاه رمضان)، که به آزاد سازی ۱۴ ارتفاع مهم و ۷ روستا و انهدام ۱۵ تانک و نفربر و ۲۰ دستگاه خودرو نظامی عراق انجامید.

● ۲۴ /۱۲/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات بیت المقدس ۳، با رمز «یا موسی بن جعفر (ع)»، در جبهة شمالی (منطقه عمومی سلیمانیه ـ ماووت)، با تلاش رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، که آزاد سازی بخشی از منطقة ماووت را در پی داشت.

● ۲۵ /۱۲/ ۱۳۶۶ هـ .ش: آغاز عملیات والفجر ۱۰، با رمز مقدس «یا رسول الله،، یا رسول الله، یا رسول الله (ص)»، در جبهه شمالی (منطقه حلبچه)، با تلاش دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با این نتایج:

۱- آزاد سازی شهرهای نوسود و حلبچه و خُرمال و دوجیله و بیاره و طویله و ۱۰۰ روستا و ارتفاعات مهم منطقه.

۲- انهدام ۱۰ هواپیما و یک بالگرد و ۴۵۰ تانک و نفربر و صدها خودرو نظامی

۳- کشته و زخمی شدن بیش از ۱۱ هزار بعثی، اسارت بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ عراقی

۴- به غنیمت گرفتن بیش از ۲۵۰ تانک و نفربر، صدها خودرو نظامی، ۷۰ توپ و کاتیوشا و... .

● ۲۵ /۱۲/ ۱۳۶۶ هـ .ش: بمباران شیمیایی شهر حلبچه، در کردستان عراق، به دست ارتش بعثی این کشور، به دنبال ناکامی در برابر رزمندگان اسلام.

سال 67

● ۶/1/ ۱۳۶۷ هـ .ش: آغاز عملیات بیت المقدس ۴، در جبهه شمالی (منطقه عمومی دربندیخان)، با رمز «یا ابا عبدالله (ع)»، به همت رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، که به آزاد سازی ارتفاعات مهم شاخ شمیران و روستاهای منطقه و کشته و زخمی شدن صدها تن از افراد دشمن و انهدام و به غنیمت گرفتن ده‌ها تانک و نفربر انجامید.

● ۲۲ /۱/ ۱۳۶۷ هـ .ش: انهدام سکوی نفتی ساسان، در خلیج فارس، توسط ۳ ناو جنگی آمریکا، به بهانه تصادف ناو جنگی ساموئل رابرتسن آمریکا بامین، در خلیج فارس؛ در همین روز آمریکا ناوچه جوشن و ناو سهند و یک قایق تندرو ایران را نیز نابود کرد.

● ۲۲ /۱/ ۱۳۶۷ هـ .ش: آ‎غاز عملیات بیت المقدس ۵، با رمز‌«یا ابا عبدالله الحسین (ع)»، در پنجوین، با تلاش ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به انهدام صدها دستگاه خودرو نظامی و کشته و زخمی شدن ۳ هزار و ۵۰۰ نفر و اسارت ۳۱۰ عراقی انجامید.

● ۲۳ /۱/ ۱۳۶۷ هـ .ش: اعزام بسیجیان «سپاه سیدالشهداء»، به جبهه‌های جنگ تحمیلی عراق به ایران.

● ۲۸ /۱/ ۱۳۶۷ هـ .ش: حمله ارتش اشغالگر عراق به فاو، که با بمباران مکرر شیمیایی منطقه و انبوه آتش توپخانه، پس از ۲ روز این منطقه را اشغال کرد.

● ۱۹ /۲/ ۱۳۶۷ هـ .ش: تصویب قطعنامه ۶۱۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد، در مورد محکومیت استفاده از سلاح شیمیایی، بدون اینکه از عراق به عنوان استفاده کننده این سلاح نام برد.

● ۲۵ /۲/ ۱۳۶۷ هـ .ش: حمله مشترک آمریکا و عراق به پایانه لارک، در خلیج فارس.

● ۲۷ /۲/ ۱۳۶۷ هـ .ش: آغاز عملیات بیت المقدس ۶، با رمز «یا امیر المؤمنین‌ (ع)»، در جبهه شمال (منطقه عمومی ماووت)، با تلاش رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به فتح ارتفاعات شیخ محمد و آسوس و استروگ انجامید.

● ۴ /۳/ ۱۳۶۷ هـ .ش: حمله ارتش بعثی عراق به شلمچه و اشغال این منطقه.

● ۲۳ /۳ /۱۳۶۷ هـ .ش: آغاز عملیات بیت المقدس ۷، با رمز «یا ابا عبدالله الحسین (ع)»، در شلمچه، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به انهدام ۱ هواپیما، و بیش از ۶۰ تانک و نفربر و ۲۰۰ خودرو نظامی، کشته و زخمی شدن ۱۸ هزار و ۲۰۰ عراقی و اسارت دوهزار و دویست نظامی انجامید.

● ۲۴ /۳/ ۱۳۶۷ هـ .ش: آغاز حمله ارتش بعثی عراق به ماووت و اشغال بخشی از این منطقه در ۸ روز بعد.

● ۲۵ /۳/ ۱۳۶۷ هـ .ش: اظهار خرسندی کویت از اشغال شلمچه ، به دست ارتش عراق.

● ۲۹ /۳/ ۱۳۶۷ هـ .ش: حمله ارتش بعثی عراق و منافقین به منطقه مهران، که به اشغال این منطقه و واگذاری آن به منافقین انجامید.

● ۴ /۴/ ۱۳۶۷ هـ .ش: حمله ارتش بعثی عراق به جزایر مجنون و نواحی شمالی کوشک و طلائیه و اشغال این مناطق، پس از بمباران‌های وحشیانه شیمیایی و هوایی.

● ۷ /۴/ ۱۳۶۷ هـ .ش: حمله ناموفق ارتش اشغالگر عراق به محور شاخ شمیران، که با مقابله رزمندگان اسلام روبرو شد.

● ۹ /۴/ ۱۳۶۷ هـ .ش: عراق شهر ماووت را اشغال کرد.

● ۱۲ /۴/ ۱۳۶۷ هـ .ش: هواپیمای ایرباس ۳۰۰ جمهوری اسلامی ایران با شماره پرواز ۶۵۵، در پنجمین دقیقه پرواز از فرودگاه بندر عباس به دبی، بر فراز آب‌های بین‌المللی خلیج فارس، در ساعت ۲۲/۱۰ دقیقه، با اصابت ۲ موشک استاندارد ۲ که به دستور ناخدا ویل راجرز (فرمانده ناو آمریکایی وینسنس) شلیک شده بود سقوط کرد و ۲۹۰ سرنشین آن ـ ۲۴۸ ایرانی و ۴۲ نفر تبعه هند و پاکستان و امارات عربی متحده و یوگسلاوی ـ شامل ۱۵۶ مرد و ۵۳ زن و ۵۷ کودک ۲ تا ۱۲ ساله و ۸ کودک زیر ۲ سال و ۱۶ خدمه هواپیما قربانی شدند؛ بعدها ناخدا راجرز از رئیس جمهوری آمریکا نشان افتخار گرفت.

● ۲۱ /۴/ ۱۳۶۷ هـ .ش: حمله ۱۱ لشکر ارتش عراق به منطه غرب شوش و دزفول تا دهلران و اشغال بخش وسیعی از این مناطق.

● ۲۶ /۴/ ۱۳۶۷ هـ .ش: تسلیم نامه حضرت آیت الله خامنه‌ای، رئیس جمهور وقت، به خاویر پرزدکوئیار، دبیر کل سازمان ملل متحد، درباره تصمیم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت.

● 27/4/1367 هـ .ش: پذيرش قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل از سويب جمهوري اسلامي ايران.

● 31/4/1367  هـ .ش: حركت و تهاجم گسترده عراق با 13 لشكر در منطقه شمال خرمشهر و جنوب اهواز. در اين حمله نيروهاي عراقي خود را به جاده اهواز- خرمشهر رساندند و تلاش گسترده‌اي را جهت اشغال خرمشهر انجام دادند كه در پی ابلاغ پیام تاریخی امام به فرمانده سپاه و احیاء روح مقاومت و حماسه دربين سپاهيان و بسيجيان ،  سرانجام پس از 5  روز تجاوز واشغالگری مجدد، شکست سختی را متحمل و مجبور به عقب نشيني از خاك ايران شد. در اين درگيري­ها 18 تيپ زرهي و مكانيزه كه قدرت اصلي نيروهاي عراقي بود منهدم شدند. مضمون پیام امام به فرمانده سپاه: «... اين نقطه حياتي كفر و اسلام است.يعني نقطه شكست يا پيروزي، يا اسلام يا كفر است و بايد متر به متر جنگيد و هيچي از هيچكس پذيرفته نيست و اينجا نقطه­ايي است كه يا موجب مي­شود سپاه حيات پيدا كند دوباره در كشور و يا براي هميشه يك سپاه ذليل و مرده­اي بشود».

● 3/5/1367 هـ .ش: حمله منافقين با حمايت ارتش عراق به غرب اسلام آباد و پیشروی تا 30 کیلومتری کرمانشاه.

● 5/5/1367 هـ .ش: انجام عمليات مرصاد توسط رزمندگان اسلام و شكست سنگين منافقين در اين عمليات.

● 10/5/1367 هـ .ش: عقب‌نشيني عراق به پشت مرزهاي بين‌المللي در جنوب.

● 15/5/1367   هـ .ش: عراق سرانجام  به پذیرش آتش بس تن داد.

● 29/5/1367 هـ .ش: اعلام رسمي آتش بس توسط دبير كل سازمان ملل.

Template Design:Dima Group