خط شکنان: سال شمار ۸ سال جنگ تحمیلی از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۶۷

 

بخش اول - تهاجم پراکنده رژیم بعث عراق به مناطق مرزی تا پیش از آغاز حمله همه جانبه

● ۱۳۵۹/۱/۷ هـ .ش: تأکید صدام حسین بر حمایت از مبارزه اقلیت‌های قومی ایران بر ضد جمهوری اسلامی ایران.

●۱/۱۲/ ۱۳۵۹ هـ .ش: صدام حسین، رئیس جمهوری عراق، آمادگی کشورش را برای جنگ با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

●۱۳۵۹/۱/۱۳ هـ .ش: ترور نافرجام طارق عزیز، معاون نخست وزیر عراق، در بغداد؛ دولت عراق بدون ارائه سندی ایران را به این اقدام متهم کرد.

● ۱۳۵۹/۱/۱۸ هـ .ش: همزمان با قطع رابطه آمریکا و ایران، صدام حسین خواهان واگذاری جزایر ایرانی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی به عراق شد.

● ۱۳۵۹/۲/۴ هـ .ش: تأکید صدام حسین بر حاکمیت عراق بر خوزستان (عربستان).

● ۱۳۵۹/۲/۵ هـ .ش: نخستین حمله ارتش عراق به تأسیسات نفتی ایران در دهلران؛ تا آغاز رسمی جنگ ۱۳ نوبت دیگر به تأسیسات مختلف نفتی حمله شد.

● ۱۳۵۹/۵/۴ هـ .ش: اعلام نارضایتی دولت عراق از امضای قرارداد 1975 و شرایط آن.

● ۱۳۵۹/۵/۲۱ هـ .ش: حمله ارتش بعثی عراق به پاسگاه‌های بندر جوق و برار عزیز، در منطقه عمومی قصرشیرین، که به شهادت ۲۱ نفر از مأموران دو پاسگاه انجامید.

● ۱۳۵۹/۶/۱۴ هـ .ش: حمله ارتش بعثی عراق به پاسگاه‌های مرزی دهلران و نفت شهر.

● ۱۳۵۹/۶/۱۶ هـ .ش: نخستین حمله هوایی و زمینی ارتش بعثی عراق به پاسگاه‌های ایلام، قصر شیرین، خرمشهر، خسروآباد، نفت شهر، سومار.

● ۱۳۵۹/۶/۱۶ هـ .ش: تحویل یادداشت دولت عراق به کاردار ایران، در بغداد، مبنی بر پس دادن سرزمین‌های (به زعم آنان) اشغالی به عراق،

● ۱۳۵۹/۶/۱۷ هـ .ش: عراق، پس از دادن دو یادداشت به کاردار جمهوری اسلامی ایران در بغداد، پاسگاه زین القوس و مناطق اطراف آن را اشغال کرد؛ این مناطق به موجب پیمان ۱۹۷۵م الجزایر به ایران واگذار شده بود

● ۱۳۵۹/۶/۱۸ هـ .ش: حمله زمینی و هوایی ارتش بعثی عراق به شهرهای مرزی خرمشهر، نفت شهر، قصرشیرین و پاسگاه‌های مرزی جنوب و غرب ایران.

/19 ● ۱۳۵۹/۶ هـ .ش: درگیری مرزداران جمهوری اسلامی ایران با مهاجمان ارتش بعثی عراق در پاسگاه‌های مرزی صالح آباد، ایلام، مهران، نفت شهر، طلائیه، قصر شیرین؛ در همین روز عراق سومین یادداشت را به ایران تحویل داد.

● ۱۳۵۹/۶/۲۰ هـ .ش: سخنرانی صدام حسین در جلسه وزیران امور خارجه کشورهای عربی در مورد باز پس‌گیری خاک عراق! از ایران.

● ۱۳۵۹/۶/۲۱ هـ .ش: حمله زمینی و هوایی ارتش بعثی عراق به پاسگاه‌ها و مناطق مرزی جنوب و غرب جمهوری اسلامی ایران، از جمله خرمشهر و سومار و بازرگان و سرپل ذهاب.

● ۱۳۵۹/۶/۲۲ هـ .ش: درگیری مرزداران جمهوری اسلامی ایران با نیروهای متجاوز ارتش بعثی عراق در پاسگاه‌های مرزی قصرشیرین و خرمشهر و…

● ۱۳۵۹/۶/۲۳ هـ .ش: ارسال هشت نامه عراق به رؤسا و سران هشت سازمان بین‌المللی (سازمان ملل متحد، ششمین کنفرانس سران کشورهای غیر متعهد، سازمان کنفرانس اسلامی، اتحادیه عرب، سازمان وحدت آفریقا، بازار مشترک اروپا، سازمان جنوب شرقی آسیا، سازمان کشورهای قاره آمریکا)، درباره ادعاهای این دولت نسبت به جمهوری اسلامی ایران.

● ۱۳۵۹/۶/۲۴ هـ .ش: حمله توپخانه‌ای ارتش بعثی عراق به پاسگاه‌های نفت شهر و شلمچه و بیات.

● ۱۳۵۹/۶/۲۵ هـ .ش: حمله ارتش بعثی عراق به پاسگاه‌ها و مناطق مرزی آبادان و رشیدیه و بازرگان و…

● ۱۳۵۹/۶/۲۷ هـ .ش: محاصره قصرشیرین به دست ارتش عراق، که پس از چهار روز مقاومت، در 31/6/1359 به اشغال آنان درآمد و به ویرانی ۱۲ هزار و ۸۸۲ واحد مسکونی در شهر و روستاهای اطراف آن انجامید؛ این شهر با تلاش رزمندگان اسلام، در ۲۲ خرداد ماه ۱۳۶۱، آزاد شد.

● ۱۳۵۹/۶/۳۰ هـ .ش: ششصد وسی و ششمین و آخرین حمله ارتش عراق قبل از شروع رسمی جنگ، با حمله به کشتی تجارتی در خور موسی، در خلیج فارس.

بخش دوم - شروع جنگ تحمیلی عراق و آغاز هشت سال دفاع مقدس.

● ۱۳۵۹/۶/۳۱ هـ .ش: یورش وحشیانه ارتش بعثی عراق از زمین و هوا و دریا به خاک جمهوری اسلامی ایران و آغاز هشت سال دفاع مقدس رزمندگان اسلام.

● ۱۳۵۹/۶/۳۱ هـ .ش: حمله هوایی شش میگ ارتش عراق، به محل تجمع مردم اسلام آباد غرب، که شهادت ۵۰ تن را به دنبال داشت.

● ۱۳۵۹/۶/۳۱ هـ .ش: حمله هوایی عراق به چند فرودگاه ایران، از جمله فرودگاه بین‌المللی مهرآباد.

● ۱۳۵۹/۷/۱ هـ .ش: اشغال سرپل ذهاب، به دست ارتش متجاوز عراق، که به نابودی شهر و شهادت ۹۵ نفر از اهالی آن انجامید.

● ۱۳۵۹/۷/۱ هـ .ش: تشکیل جلسه شورای امنیت، به درخواست دبیرکل سازمان ملل متحد، با توجه به خطرهای گسترش جنگ تحمیلی در جهات، که به صدور بیانیه‌ای انجامید و از طرفین خواست تا اقدام نظامی را کنار بگذارند و حل اختلاف‌ها با روش‌های صلح آمیز صورت پذیرد.

● ۱۳۵۹/۷/۲ هـ..ش: اشغال شهرهای مهران و سومار و نفت شهر، به دست ارتش متجاوز بعثی عراق.

● ۱۳۵۹/۷/۲ هـ .ش: حمله هوایی ارتش عراق به مناطق نفت خیز و تأسیسات جزیره خارک.

● ۱۳۵۹/۷/۳ هـ .ش: آغاز محاصره خرمشهر به دست ارتش بعثی عراق؛ در همین روز، رادیو بی.بی.سی. حمایت عربستان صعودی و کویت را از عراق در جنگ با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

● ۱۳۵۹/۷/۴ هـ..ش برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی وضعیت جنگی موجود میان عراق و ایران.

● ۱۳۵۹/۷/۴ هـ .ش: حمله توپخانه‌ای عراق به خرمشهر، که ۵۰ شهید و ۱۴۰مجروح برجای گذاشت.

● ۱۳۵۹/۷/۴ هـ .ش: حمله هوایی ارتش عراق به مناطق مسکونی اهواز، که ۱۸ شهید و ۹۱ مجروح به جای گذاشت.

● ۱۳۵۹/۷/۶ هـ..ش برای تخریب روحیه رزمندگان اسلام، عراق شایعه اشغال خرمشهر را اعلام کرد.

●7/6/1359 هـ .ش: در هفتمین روز از جنگ تحمیلی عراق به جمهوری اسلامی ایران، شورای امنیت سازمان ملل متحد-بدون محکوم کردن تجوز عراق و اشغال بخشی از ایران- با صدور قطعنامه ۴۷۹(نخستین قطعنامه این شورا در مورد جنگ تحمیلی) دو کشور را به استفاده از راه حلهای مسالمت آمیز دعوت کرد.

● ۱۳۵۹/۷/۷ هـ .ش: اولین مسافرت هیئت کنفرانس اسلامی (محمد ضیاء الحق، یاسر عرفات و...)به تهران، برای اعلام آتش بس در جنگ؛ روز بعد این هیئت به بغداد سفر کرد و صدام حسین ظاهرا آتش بس را پذیرفت، ولی در عمل اجرا نکرد.

● ۱۳۵۹/۷/۷ هـ .ش: صدام حسین هدف تهاجم خود را به ایران، عربی کردن تمام حوزه (خلیج فارس) اعلام کرد.

● ۱۳۵۹/۷/۱۰ هـ .ش: شکست ارتش عراق در اشغال خرمشهر.

● ۱۳۵۹/۷/۱۳ هـ..ش: اعلام حمایت کامل اردن از عراق، در پی حمله این کشور به جمهوری اسلامی ایران.

● ۱۳۵۹/۷/۱۵ هـ..ش: نخستین حمله هوایی عراق به مناطق مسکونی اندیمشک.

● ۱۳۵۹/۷/۱۶ هـ..ش: حمله موشکی عراق به مناطق مسکونی دزفول، که شهادت ۱۰۵ نفر و مجروح شدن حدود ۳۰۰ نفر را به دنبال داشت.

● ۱۳۵۹/۷/۲۰ هـ..ش: امام خمینی، رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران و فرمانده کل قوا، رسیدگی به امور جنگ تحمیلی را بر عهده شورای عالی دفاع قرار دادند؛ این شورا به ایجاد هماهنگی میان نیروهای مسلح در جنگ، نظارت بر تبلیغات و اخبار جنگی، تعیین سیاست خارجی جنگ، موظف شد.

● ۱۳۵۹/۷/۲۱ هـ..ش: حمله موشکی عراق به مناطق مسکونی سوسنگرد که به شهادت ۱۵ عضو یک خانواده انجامید.

● ۱۳۵۹/۷/۲۴ هـ.ش حمله هوایی ارتش عراق به مناطق مسکونی کرمانشاه، که ۱۳۱ شهید و ده‌ها مجروح و ویرانی به جای گذاشت.

● ۱۳۵۹/۷/۲۴ هـ .ش: "حماسه خونین شهر"؛ با مقاومت قهرمانانه خرمشهر در برابر اشغالگران بعثی این شهر به خونین شهر تغییر نام داد.

● ۱۳۵۹/۷/۲۵ هـ .ش: موسیان و دهلران به طور موقت به اشغال ارتش عراق درآمدند.

● ۱۳۵۹/۷/۲۵ هـ .ش: سخنرانی آقای محمد علی رجایی، نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران، در شورای امنیت، درباره حمله سازماندهی شده عراق به جمهوری اسلامی ایران و نقض حقوق انسانی؛ این جلسه بدون نتیجه خاتمه یافت.

● ۱۳۵۹/۷/۲۹ هـ .ش: دومین مسافرت هیئت کنفرانس اسلامی (حبیب شطی، محمد ضیاء الحق، یاسر عرفات و …) به تهران، برای برقراری آتش بس، که بی نتیجه بود.

● ۱۳۵۹/۸/۱ هـ .ش: با تأکید بر اشغال ۲۰ هزار کیلومتر مربع از خاک جمهوری اسلامی ایران، و درخواست اعمال حاکمیت بر اروندرود و عدم مداخله ایران در امور عراق و پس گرفتن سرزمین‌های به جای مانده دیگر، عراق آمادگی خود را برای پایان دادن به جنگ با ایران اعلام کرد.

● ۲/8/ ۱۳۵۹ هـ .ش: تشکیل دو جلسه بدون نتیجه شورای امنیت، برای بررسی وضعیت جنگی ایران و عراق.

● ۱۳۵۹/۸/۳ هـ..ش: خونین شهر، پس از ۳۴ روز مقاومت قهرمانانه رزمندگان اسلام، به دست ارتش متجاوز بعثی اشغال شد، که تا ۳ خرداد ۱۳۶۱ ادامه یافت.

● ۱۳۵۹/۸/۴ هـ..ش: حمله موشکی عراق به مناطق مسکونی دزفول، که به شهادت ۶۵ نفر و زخمی شدن ۱۷۴ نفر انجامید.

● ۱۳۵۹/۸/۴ هـ .ش: یاداشت اعتراض آمیز وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به عراق درباره تجاوزهای مکرر دولت عراق به میهن اسلامی.

● ۱۳۵۹/۸/۵ هـ .ش: غارت خانه‌ها و مغازه‌های شهر بستان، به دست ارتش اشغالگر عراق.

● ۱۳۵۹/۸/۵ هـ .ش: اعلام آمادگی عراق برای برقراری آتش بس و مذاکره با ایران، ضمن تأکید بر حق حاکمیت خود بر قلمرو خشکی و آبی مورد نظر این کشور.

● ۱۳۵۹/۸/۷ هـ .ش: تشکیل جلسه بدون نتیجه شورای امنیت، برای بررسی جنگ ایران و عراق.

● ۱۳۵۹/۸/۸ هـ .ش: محاصره کامل شهر مقاوم آبادان، به دست ارتش اشغالگر بعثی، که با مقاومت قهرمانانه رزمندگان اسلام روبرو شد.

● ۱۳۵۹/۸/۹ هـ .ش: عبور ارتش اشغالگر عراق از رود بهمنشیر، و ورود آنان به آبادان از منطقه ذوالفقاری و خاکستان، در جنگ تحمیلی.

● ۱۳۵۹/۸/۹هـ .ش: اسارت محمد جواد تندگویان، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، و هیئت همراه او، در جاده اهواز ـ آبادان، به دست نیروهای متجاوز عراقی، در جنگ تحمیلی؛ ایشان بر اثر شکنجه‌های وحشیانه مأموران بعثی در اردوگاه‌های اسیران به شهادت رسید و پیکر پاک ایشان روز ۲۶ آذر ۱۳۷۰ به تهران آورده شد.

● ۱۳۵۹/۸/۱۰ هـ..ش: آروزی تجزیه ایران، در سخنان صدام حسین.

● ۱۳۵۹/۸/۱۱ هـ..ش: ناکامی ارتش عراق در اشغال دهلاویه.

● ۱۳۵۹/۸/۱۶ هـ..ش: شکست حمله ارتش عراق در اشغال دهلاویه.

● ۱۳۵۹/۸/۱۹ هـ..ش: تحویل رونوشت یادداشت دولت جمهوری اسلامی ایران به عراق، به دبیر کل سازمان ملل متحد، درباره معتبر دانستن قرارداد ۱۹۷۵م الجزایر.

● ۱۳۵۹/۸/۱۹ هـ..ش: تأ‌کید عراق بر حاکمیت حقوقی خود بر سرزمین‌های اشغالی ایران.

● ۱۳۵۹/۸/۲۱ هـ..ش: عراق اشغال سرزمینی به طول ۵۵۰ کیلومتر و به عرض ۲۰ تا ۱۱۰ کیلومتر را از خاک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

● ۱۳۵۹/۸/۲۵ هـ..ش: «حماسه سوسنگرد»؛ استقامت قهرمانانه مردم این شهر در برابر بعثیان.

● ۱۳۵۹/۸/۲۶ هـ..ش: با مقاومت قهرمانانه رزمندگان اسلام و حمله مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درعملیات شکوهمند آزاد سازی سوسنگرد، محاصره این شهر شکسته شد و نیروهای اشغالگر بعثی با دادن تلفات بسیار گریختند.

● ۱۳۵۹/۹/۵ هـ..ش: مناطق مسکونی آبادان نخستین بار هدف موشک عراق قرار گرفت.

● ۱۳۵۹/۹/۵ هـ..ش: اولین سالروز تشکیل نیروی بسیج مستضعفین، به فرمان امام خمینی، برای دفاع از انقلاب اسلامی ایران.

● ۱۳۵۹/۹/۸ هـ..ش: وقوع بزرگترین نبرد دریایی میان ایران و عراق که با تلفات بسیار بعثی‌ها و آتش زدن اسکله البکر پایان یافت.

● ۱۳۵۹/۹/۸ هـ..ش: عقب نشینی ارتش اشغالگر عراق از منطقه شمال غربی اهواز، در پی تخریب بخشی از سد کرخه.

● ۱۳۵۹/۹/۱۵ هـ..ش: شهادت سرگرد احمد کشوری، خلبان هوا نیروز، در جبهه‌های جنگ حق علیه باطل.

● ۱۳۵۹/۱۰/۱ هـ..ش: هواپیماهای عراقی شهر آبادان را به شدت بمباران کردند.

● ۱۳۵۹/۱۰/۲ هـ..ش: بمباران شدید زمینی و هوایی مناطق مسکونی آبادان و جزیره مینو، به دست ارتش عراق، که ۸۸ شهید و صدها زخمی بر جای گذاشت.

● ۱۳۵۹/۱۰/۴ هـ..ش: عراق نخستین محموله از قرارداد ۶۰ فروند میراژ اف ـ ۱ را از فرانسه تحویل گرفت.

● ۱۳۵۹/۱۰/۷ هـ..ش: گلوله باران وحشیانه شهر اهواز که بیش از۱۰۰ شهید بر جای گذاشت.

● ۱۳۵۹/۱۰/۱۵ هـ..ش: امضای موافقتنامه خرید اسلحه میان عراق و شوروی.

● ۱۳۵۹/۱۰/۱۶ هـ..ش: حمایت صدام حسین از تجزیه طلبی اقوام ایرانی، در سالروز تشکیل ارتش عراق.

● ۱۳۵۹/۱۰/۱۶ هـ..ش: حمله موشکی ارتش عراق به مناطق مسکونی اهواز، که به شهادت و زخمی شدن چندین نفر انجامید.

● ۱۳۵۹/۱۰/۱۶ هـ..ش: «حماسه هویزه»؛ شهادت گروهی از پاسداران و دانشجویان پیرو خط امام - به رهبری حسین علم الهدی- ، عده  ای از پرسنل ارتش، همچنین شش خلبان ارتش در 25 کیلومتری هویزه. در روز دوم عملیات نصر.

● ۱۳۵۹/۱۰/۱۹ هـ..ش: آغاز عملیات ضربت ذوالفقار، در محور میمک و تنگه بینا، در منطقه عمومی ایلام، با تلاش مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ژاندارمری و بسیج عشایر.

● 23/10/1359 هـ..ش: نخستین حمله شیمیایی عراق، در منطقه‌ای بین هلاله و نی‌‌خزر، در ۵۰ کیلومتری غرب ایلام.

● ۱۳۵۹/۱۰/۲۷ هـ..ش: اشغال و غارت شهر هویزه، به دست ارتش بعثی عراق.

● ۱۳۵۹/۱۱/۵ هـ..ش: آغاز اجلاس چهار روزه کنفرانس سران اسلامی در مکه، که در آن صدام حسین (رئیس جمهور عراق) آبادان را جزء عراق اعلام کرد.

● ۱۳۵۹/۱۱/۲۰ هـ..ش: نخستین جلسه وزرای خارجه جنبش عدم تعهد، در دهلی نو، برای بررسی وضعیت جنگ تحمیلی عراق به ایران، که ۴ روز طول کشید؛ چهار سفر نمایندگان جنبش به ایران و عراق نتیجه‌ای در بر نداشت.

● ۱۳۵۹/۱۲/۱۷ هـ..ش: مناطق مسکونی و غیر نظامی اهواز هدف ۷ موشک عراقی قرار گرفت.

● ۱۳۵۹/۱۲/۲۶ هـ..ش: آغاز عملیات امام مهدی ‹عج›، در غرب سوسنگرد، با تلاش مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، که صد کشته و ۶۰ اسیر عراقی و انهدام یک گردان تانک و یک گردان مکانیزه نتیجه آن بود.

سال 60

● 15/۱/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات حضرت مهدی ‹عج›، در محور کرخه ـ دزفول، با تلاش رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که انهدام ۱۵ تانک و نفربر عراقی را به دنبال داشت.

● ۲۵ /۱/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، در محور شوش، که انهدام ۳۱ تانک و نفربر و یک بالگرد و کشته شدن ۲۰۰ عراقی را در پی داشت.

● ۸/2/ ۱۳۶۰هـ .ش: شهادت سرگرد علی اکبر شیرودی، خلبان هوانیروز، در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل.

● ۱۷/ 2/ ۱۳۶۰ هـ .ش: عراق، با کمک حزب دمکرات کردستان، زندان دوله‌تو را بمباران کرد.

● ۲۵/2/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات شهید شیخ فضل الله نوری، در شمال آبادان، با تلاش مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

● ۳۱/ ۲/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای نامنظم چمران در محورهای:

۱)- سوسنگرد، با رمز «امام علی ‹ع»

۲)- در شمال سوسنگرد، با رمز «حضرت مهدی ‹عج› ادرکنی»

۳)- در محور شوش، که به انهدام ۷۰ تانک و نفربر و هلاکت ۷۰۰ بعثی و اسارت حدود ۸۰۰ عراقی انجامید.

● ۹ /۳/ ۱۳۶۰ هـ .ش: حمله هوایی ارتش عراق با بمب‌های ناپالم و خوشه‌ای به پاوه

● 15/3/ ۱۳۶۰ هـ .ش: تشکیل دوازدهمین اجلاس وزرای خارجه سازمان کنفرانس اسلامی، در بغداد، بدون حضور دولت جمهوری اسلامی ایران

●20/3/1360 هـ .ش: عزل بنی صدر از فرماندهی کل قوا توسط امام خمینی

● ۲۱ /۳/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات «فرمانده کل قوا، خمینی روح خدا»،‌ در شرق رود کارون (جنوب دارخوین)، با تلاش مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به انهدام ۳۳ تانک و نفربر و کشته و زخمی شدن ۱ هزار و ۲۵۰ عراقی انجامید.

● ۲۶ /۳/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آزاد سازی دهلاویه، در جنوب بستان، از اشغال ارتش بعثی عراق.

● ۳۱ /۳/ ۱۳۶۰ هـ .ش: شهادت دکتر مصطفی چمران، نماینده امام خمینی در شورای عالی دفاع، در جبهه دهلاویه.

● ۳۱ /۳/ ۱۳۶۰ هـ .ش: تصویب طرح عدم کفایت سیاسی بنی صدر توسط مجلس شورای اسلامی.

● ۱۷ /۴/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آزاد سازی شهر نوسود و نظارت رزمندگان اسلام بر مرزهای این منطقه.

● ۳/ 5/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات شهید چمران، در محور جاده ماهشهر، به همت دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

● ۵/۵/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات رمضان(محدود)، در محور حمیدیه ـ کرخه نور، با تلاش مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که انهدام ۴۰ تانک و نفربر و کشته شدن ۲۰۰ عراقی نتیجه آن بود.

● ۱۰/ ۶/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آزاد سازی منطقه کرخه نور، به دست رزمندگان اسلام، در عملیات شهید رجایی و باهنر.

● ۱۱ /۶ / ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات موسوم به نصر، در منطقه غرب تپه های الله اکبر، با تلاش مشترک دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به آزاد سازی بخش‌هایی از سرزمین اسلامی در شمال غربی منطقه شحیطیه و کنارة شمالی رودخانه کرخه، انهدام ۳۰ تانک و نفربر، کشته و زخمی شدن ۱۲۰۰ بعثی، انجامید.

● ۲۷ /۶/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات شهید مدنی، در غرب سوسنگرد، به همت دلاور مردان ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به انهدام ۵۰ دستگاه تانک و کشته و زخمی شدن ۱۵۰۰ بعثی انجامید.

● ۵ /۷/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات ثامن‌ الائمه (ع) با رمز «نصر من الله و فتح قریب»، نخستین عملیات بزرگ ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در جبهه جنوب (محور شمال آبادان و شرق رود کارون)، که به آزاد سازی ۱۵۰ کیلومتر مربع (از جمله دو جاده استراتژیک اهواز ـ آبادان و ماهشهر ـ آبادان) و شکست محاصره آبادان و انهدام و غنیمت گرفتن صدها تانک و نفربر و خودرو جنگی ارتش عراق انجامید.

● ۸ /۷/ ۱۳۶۰ هـ .ش: شهادت سرتیپ موسی نامجو (وزیر دفاع)، سرلشکر ولی الله فلاحی (فرمانده نیروی زمینی ارتش)، یوسف کلاهدوز (قائم مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی)، سرتیپ فکوری (فرمانده نیروی هوایی ارتش)، محمد جهان آرا (فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر)، بر اثر سقوط هواپیمای سی ـ ۱۳۰ نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران.

● ۲/8 /۱۳۶۰ هـ .ش: حمله هوایی ۳ فروند میگ عراقی به خانه‌های مسکونی آبادان، که به تخریب کامل ۱۱۰ خانه انجامید.

● ۲۴ /۸ /۱۳۶۰ هـ .ش: درخواست صدام حسین از هیئت کنفرانس اسلامی، مبنی بر به رسمیت شناختن حقوق و حاکمیت عراق بر سرزمین‌ها و آب‌های ملی، از جمله شط العرب (اروند رود).

● ۸ /۹/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات طریق القدس، با رمز «یا حسین (ع)»، در غرب سوسنگرد و بستان، با تلاش مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به این نتایج انجامید:

  1. 1. آزاد سازی شهر بستان و ۷۰ روستا و ۵ پاسگاه مرزی
  2. 2. تأمین امنیت تنگه چزابه
  3. 3. دسترس یافتن به هورالهویزه
  4. 4. انهدام ۳۸۰ و غنیمت گرفتن ۵۷۰ تانک و خودرو نظامی
  5. 5. سقوط ۱۳ هواپیما و ۴ بالگرد عراقی
  6. 6. کشته و زخمی شدن هزاران بعثی.

● ۲۰ /۹/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات مطلع الفجر، با رمز «یا مهدی (عج) ادرکنی»، در جبهه شمالی، منطقه غرب و شمال گیلان غرب و سرپل ذهاب، با تلاش مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، که به کشته و زخمی شدن ۲ هزار عراقی، توسط ۲ هواپیما و یک بالگرد، انهدام ۲۰۰ خودرو نظامی، آزاد سازیث ارتفاعات استراتژیک و روستاهای مهم منطقه انجامید.

● ۱۲ /۱۰/ ۱۳۶۰ هـ .ش: آغاز عملیات محمد رسول الله (ص)، با رمز «لا اله الا الله ـ محمد رسول الله (ص)» در جبهه شمالی، منطقه پاوه ـ مریوان (غرب نوسود)، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به انهدام مقر فرماندهی تیپ ۱۱۶ ارتش اشغالگر عراق و سقوط یک هواپیمای میگ و ۲ بالگرد این کشور انجامید.

● ۲۱ /۱۰/ ۱۳۶۰ هـ .ش: حمله عراق به دو کشتی خارجی، در خلیج فارس، برای نا امن اعلام کردن خلیج فارس.

● ۹ /۱۱/ ۱۳۶۰ هـ .ش: شهادت حسن باقری و مجید بقایی، سرداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل.

● 1/12/1360 هـ .ش: آغاز عملیات مولای متقیان (ع) ـ معروف به جنگ چزابه ـ با رمز «یا علی (ع) ادرکنی»، در منطقه چزابه، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به کشته و زخمی شدن ۴ هزار و ۵۰۰ عراقی انجامید.

● 24/12/1360 هـ .ش: آغاز عملیات ام الحسنین (ع)، در کرخه نور، با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

سال 61

● 2/1/1361 هـ .ش: آغاز عملیات شکوهمند فتح المبین، در جبهه جنوب (در منطقه غرب شوش و دزفول و غرب رودخانه کرخه)، با رمز «یا زهرا (س)»، با تلاش ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، با این نتایج:

1- آزاد سازی حدود ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع (شامل سایت و رادار و جاده دزفول ـ مهران)

2- انهدام ۱۸ هواپیما و ۳ بالگرد و ۶۶۱ تانک و نفربر و خودرو

3- به غنیمت گرفتن ۸۲۰ تانک و نفربر و خودرو

4- هلاکت بیش از ۲۵ هزار عراقی و اسارت ۱۵ هزار نفر.

● 26/1/1361 هـ .ش: وزارت خارجه آمریکا آمادگی این کشور را برای مذاکره در مورد از سرگیری روابط رسمی سیاسی با عراق اعلام کرد.

● 30/1/1361 هـ .ش: پنجمین مسافرت بدون نتیجه هیئت صلح سازمان کنفرانس اسلامی، به تهران و بغداد.

● 10/2/1361 هـ .ش: عملیات بیت المقدس، در منطقه غرب رود کارون و جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر، با رمز «یا علی بن ابی‌طالب (ع)»، با تلاش مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که ۳ مرحله داشت و ۲۵ روز طول کشید، نتایج آن:

1- آزادی خرمشهر و هویزه و پادگان حمید و شلمچه، جاده اهواز ـ خرمشهر ـ کرخه نور و جاده سوسنگرد ـ هویزه

2- انهدام ده‌ها هواپیما و ۲ بالگرد و ۲۸۵ تانک و نفربر و ۵۰۰ خودرو

3- غنیمت گرفتن ۱۰۵ تانک و نفربر و ۹۵ هزار مین و صدها خودرو و سلاح بسیار

4- کشته و زخمی شدن ۱۶ هزار و ۵۰۰ و اسارت ۱۹ هزار نفر بعثی.

● 13/2/1361 هـ .ش: سقوط هواپیمای حامل بن یحیی (وزیر امور خارجه الجزایر) و هیئت همراه او، در نزدیکی مرز ترکیه، در پی حمله دو فروند هواپیمای عراقی.

● 20/2/1361 هـ .ش: آزادی شلمچه، با تلاش رزمندگان اسلام.

● 3/3/1361 هـ .ش: اعلامیه ۱۰ کشور عضو جامعه اروپا، درباره نگرانی از ادامه جنگ ایران و عراق.

● 3/3/1361 هـ .ش: آزادی خرمشهر، در سومین مرحله عملیات بیت المقدس، به دست رزمندگان اسلام، پس از ۵۷۶ روز اشغال به دست ارتش بعثی عراق.

● 10/3/1361 هـ .ش: انتشار بیانیه سومین اجلاس فوق‌العاده وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس، در کویت، درباره ضرورت آتش‌بس در جنگ ایران و عراق و برقراری صلح، به علت واهمه از گسترش پیروزی جمهوری اسلامی ایران در منطقه.

● 14/3/1361 هـ .ش: رادیو قطر نگرانی این کشور را از شکست عراق اعلام کرد.

● 21/4/1361 هـ .ش: در پی عملیات موفق طریق القدس و فتح المبین و بیت المقدس، قطعنامه ۵۱۴ در شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسید که ـ با توجه به رسیدن نیروهای ایرانی به مرزهای بین‌المللی و آمادگی برای عبور از آن ـ به خطر افتادن صلح و امنیت بین‌المللی و تقاضای آتش‌بس و بازگشت نیروها را به مرزهای بین‌المللی مطرح کرده بود.

● 23/4/1361 هـ .ش: آغاز عملیات رمضان، با رمز «یا صاحب الزمان (عج) ادرکنی»، در شرق بصره، با تلاش مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که به این نتایج انجامید:

1- آزاد سازی منطقه زید عراق

2- انهدام ۱ هزار و ۹۷ تانک و نفربر، ۵ هواپیما، صدها خودرو نظامی و مهندسی

3- کشته و زخمی شدن ۷ ه