خط شکنان: در قرن هفتم میلادی، جنگی بین ایرانیان به پادشاهی خسرو پرویز و اعراب مسلمان به فرماندهی علی خالد و سعد بن ابی وقاص رخ داد که منجر به پیروزی اعراب مسلمان شد، آن جنگ قادسیه نام داشت . صدام حسین که رؤیای رهبری جهان عرب را در سر می پروراند و خود را فرمانده سپاه اسلام می دانست، جنگ خود با ایران را" قادسیه دوم" یا "قادسیه صدام" نامید. او بدین وسیله می خواست پیروزی اعراب بر ایرانیان را بیاد آورد.

 

وی در سپتامبر 1980 خطاب به مردم عراق گفت:

« ما باید شمشیرهای علی خالد و سعد بن ابی وقاص را برای مبارزه با این گروه ستمگر و آموختن درسهای تاریخی جدید به آنها همانند نبرد باشکوه قادسیه از نیام درآوریم».

صدام با این کار می خواست که به سربازان خود القا کند که جنگ با ایران، جنگ با اسلام و قرآن نیست، بلکه این جنگ برای این است که دوباره ایرانیان را به اسلام دعوت کند.

همچنین به دستور صدام، طاق نصرتی به نام "شمشیرهای قادسیه" در مرکز شهر بغداد ساخته شد. ساخت این بنا در سال 1365 آغاز شد( دو سال قبل از پایان جنگ) و شامل دو دست که از خاک بیرون آمده اند می شد. شکل و فرم هر دست را، طراح آن، از روی دستان خود صدام طراحی کرده بود. هر دست نیز شمشیری به شکل کمان در دست داشت که در نوک به شمشیر دیگر وصل می شد. این بنا پس از طراحی، توسط دو پیمانکار انگلیسی و آلمانی ساخته شد.

پس از ساخت، به دستور صدام ، کلاهخود 5000 رزمنده ایرانی را در اطراف آن قرار دادند. در هر یک از این کلاهخودها نیز با شلیک یک گلوله، سوراخی در آن ایجاد کردند.

نفوذ معنوی حضرت امام خمینی(ره) در طی سیزده سالی که در دوران تبعید در کشور عراق داشت این نگرانی را برای صدام پدید آورده بود که نگذارد سخنان حضرت امام(ره) در شیعیان و نظامیان عراق تأثیری بگذارد و آنان را از ادامه حمله به ایران باز دارد. از طرفی با این شعار بتواند احساسات مذهبی مردم مسلمان عراق را علیه ایرانیان تحریک کند.

رژیم عراق اگرچه تبلیغات وسیعی را در ترویج این نظریه به راه انداخت اما بی اثر بودن آنها در همان سالهای اول جنگ مشهود شد.

Template Design:Dima Group