خط شکنان: در تاریخ 15 دی ماه 1359، عملیاتی تحت عنوان "عملیات نصر" به فرماندهی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه هویزه به اجرا در آمد. این عملیات که در چهار مرحله و با هدف آزادسازی جفیر و پادگان حمید تا آزادسازی خرمشهر طراحی شده بود، با سه تیپ زرهی از ارتش ، دو گردان پاسدار و عده ای از ستاد جنگهای نامنظم (نیروهای دکتر چمران) به اجرا در آمد. عملیات در اولین مرحله با موفقیت چشمگیری رو به رو شد و بسیاری از نیروهای دشمن به اسارت در آمدند، لیکن چون برای حفظ دستاوردهای عملیات و ادامه آن تدابیر مناسبی در نظر گرفته نشده بود در پی پاتکهای شدید دشمن در روز بعد،نیروهای عمل کننده به مواضع قبلی خود بازگشتند.

در جریان عقب نشینی، تعداد 140 تن از نیروهای سپاهی و دانشجویان پیرو خط امام، از جمله؛ فرمانده سپاه هویزه- سید حسین علم الهدی- در حلقه محاصره دشمن قرار گرفته و پس از مقاومت بسیار، سرانجام به شهادت رسیدند.

پس از شهادت سید حسین علم الهدی و یارانش، ارتش عراق با تانک بر اجساد مطهر شهدا تاخت و پس از اشغال شهر هویزه، آنرا با خاک یکسان نمود و پس از آن، اقدام به ایجاد میدان مین و سنگرهای بتونی محکم در تمامی بیابانهای هویزه نمود.

16 ماه بعد، در اردیبهشت سال 1361، تمامی این استحکامات در عملیات بیت المقدس، توسط رزمندگان اسلام منهدم شد و شهر هویزه آزاد گردید. برادرانی که در حماسه هویزه موفق به فرار شده بودند محل درگیری حماسه سازان هویزه را شناسایی کردند و در آنجا تعدادی پرچم به یاد شهدا نصب کردند. بتدریج بنای مزار شهدای هویزه توسط جهاد سازندگی ساخته شد و اجساد مطهری که از اطراف پیدا می شد به محل فعلی منتقل گشت.

در سال 1362 پیکر مطهر سید حسین علم الهدی در فاصله اندکی با مزار فعلی او پیدا شد و از قرآن شخصی و آر پی جی او که کنار جسدش بود شناسایی گشت. و پس از تشییع با شکوه جنازه در اهواز، مجدداً به مزار شهدای کربلای هویزه که در 25 کیلومتری شهر هویزه است، بازگشت داده شد. خاطر نشان می شود یکی از شهدای به خون خفته در کربلای هویزه ، شهید اکبر حاجی مهدی از شهرستان یزد است که در جوار همرزمان شهیدش در مزار شهدای هویزه آرمیده است.

این مزار هر ساله مورد بازدید صدها هزار زائر عاشق از سراسر ایران اسلامی و سایر نقاط عالم، بصورت مستقل و یا در قالب کاروانهای راهیان نور قرار می گیرد.

Template Design:Dima Group