کلاس راس ساعت 30/10 مورخ8/11/94 با عرض خیر مقدم توسط جناب سرهنگ رجبی مدیر کل محترم اداره خدمت استاد و کارکنان شرکت کننده در جلسه شروع و سپس استاد محمد رضا کلانتری مطالب خود را پیرامون موضوع انقلاب اسلامی در یزد  به شرح ذیل بیان داشتند.

مقدمه:

در زمان رضا خان زنان با ایمان و با حیا به دلیل قانون کشف حجاب نمی توانستند بطور علنی و زیاد در محیط جامعه تردد نمایند و به همین دلیل بعضی از انها بر اثر بیماریها و... در خانه ها رنج بسیار می کشیدند. همچنین به خاطر سختگیری رضا شاه در خصوص برپایی مراسم روضه خوانی اباعبدا... الحسین بسیاری از این مراسمها قبل از اذان صبح تا موقع اذان وبعضی از آنها تا بعد از اذان به دور از چشم مامورین برگزار می گردید.ولی در زمان محمد رضا شاه پهلوی ، رویه برخورد تغییر کرد . محمد رضا برخلاف پدرش دست از خشونت برداشت وسعی نمود از راه تغییر فرهنگ دینی و باورهای مردم وارد شود. و از این طریق کشور را به یک کشور وابسته و دارای انواع فسادهای اخلافی و... تبدیل نمود.

نقش شهید صدوقی:

ایشان بعد گذران تحصیلات مقدماتی در یزد از سال 1320 تا 1330 هجری شمسی در حوزه علمیه قم به تحصیل و تدریس علوم دینی پرداخته و در نهایت با درجه اشتهاد که مورد تائید هفت نفر از علمای برجسته وقت از جمله آیت ا... بروجردی و آیت ا... استهباناتی بود وارد شهر یزد شده و مورد استقبال عالمین و مردم  قرار گرفتند. ایشان از سال 1330 تا 1357 تقریبا نقش رهبری سیاسی استان را ایفا می نمودند. و بسیار مورد قبول اهل علم و کسبه بازار و مردم بودند. ایشان از دهم فروردین سال 1357 تا 22 بهمن 1357 بطور میانگین روزانه 3 اطلاعیه می دادند و به روشنگری مردم می پرداختند.

انقلاب در یزد:

با اعلان قانون انجمنهای ایالتی و ولایتی(دادن حق رای به زنان و ورود آنها در مراکز دولتی و عمومی و به فساد کشیدن زنان جامعه ایرانی) توسط نخست وزیر(اسدا... اعلم) رژیم شاه و اعتراض علنی حضرت امام خمینی ره به این اقدام و درنهایت تبعید ایشان در سال 1342 ، تعدادی از علمای شهر یزد از جمله شهید صدوقی و مرحو م وزیری نامه اعتراض آمیزی به دولت نوشتند که از طرف حضرت امام این حرکت مورد تقدیر و تشکر قرار گرفت.

در اول آبان 1356 زمانی آیت ا... سید مصطفی خمینی در نجف به شهادت می رسند ، از طرف آیت ا... صدوقی و اقشار مختلف یزد مراسم ختم برگزار می شود و طی تلگرامی به حضرت امام این فاجعه تسلیت گفته می شود. و حضرت امام نیز نامه ای تشکر امیز ارسال می نمایند که این نامه توسط ساواک ضبط گردید و به دست آیت ا.. صدوقی نرسید.(در اسناد ساواک موجود است)

با انتشار مقاله توهین آمیز علیه حضرت امام در روزنامه کیهان و تجمع مردم در بیت علمای قم ودر نهایت اعتراضات خیابانی در روزهای18 و 19 دی ماه وحمله مامورین شاه و کشتار تعدادی از تظاهر کنندگان اولین جرقه انقلاب زده می شود.

در ادامه این حرکت در چهلم شهدای قم در چند نقطه از کشور به ویژه در تبریز مراسم چهلم برگزارمی گردد و مورد حمله مامورین شاه قرارمی گیرد که تعدادی از هم میهنان تبریزی در این مراسم به خاک وخون کشیده می شوند.

با مدیریت شهید صدوقی در چهلم شهدای تبریز مراسمی درمسجد حظیره برگزار گردید ، در این مراسم حجه الاسلام راشد یزدی سخنرانی کرده و به افشا گری رژیم شاه پرداخت ، در نهایت بعد از خروج مردم و حضور در خیابان و شعار آنها علیه رژیم  مامورین شاه ( گروهان 83 نفره به فرماندهی سرگرد فریدون کیا اعزامی از اصفهان) به آنها حمله نموده و تعداد5 نفر را مجروح و4 نفررا (قدک فروشان- نامداری- پارسائیان- مرادی) به شهادت می رسند.

در زمان انقلاب موتور سوارانی از شهر میبد به طرف اردکان حرکت کرده و در آنجا با مردم اردکان به رهبری حضرت آیتا... خاتمی و اعرافی در خیابان به تظاهرات علیه رژیم می پرداختند که در 12 رمضان سال 1357 در یکی از این راهپیمایی ها با حمله مامورین شاه یکی از تظاهر کنندگان ( شهید قانع) به شهادت رسید.

در شهر یزد حین تظاهرات خیابانی در موقع آتش زدن بانک ملی واقع در خیابان شاه سابق و امام خمینی فعلی توسط مردم 2نفر( شهید قائدی و محتاج علی) و روز بعد نیز یک نفر( شهید زنبق) به شهادت رسیدند.

در شهر میبد نیز شهید زارعی و در بخش رستاق روستای شمسی شهیدان دیاله و احمدی توسط مامورین نظام به شهادت رسیدند.

در روز عاشورای سال 1357 توسط شهید صدوقی نماز ظهر عاشورا در میدان امیرچقماق برگزار گردید و همزمان با آن تعدادی از انقلابیون مجسمه شاه را در میدان شاه سابق( شهید بهشتی فعلی) پائین کشیده و دور شهر می گردانند. وبه همین دلیل در روز 13 محرم(20/9/57) مامورین شاه به عزادران حسینی در محل مسجد ملا اسماعیل حمله کرده و 3 نفر(شهیدان شفیعی- دهقان منشادی- شیبانی) را به شهادت می رسانند.

در تاریخ 18/10/57 انقلابیون به ساختمان ساواک واقه در میدان باغ ملی سابق و آزادی فعلی حمله و آنجا را تسخیر می کنند در این عملیات نیز 3 نفر(شهیدان ضیاء قاسمی- هدایتی- زارع زاده) از انقلابیون به شهادت می رسند.

رسانه های فعال در انقلاب:

1- اعلانیه هایی که از طرف حضرت امام و علما صادر و توسط مردم و انقلابیون تکثیر و بین مردم پخش می گردید.

2- نوارهای کاست که توسط مردم در سخنرانی ها ئ تظاهرات ضبط و بین مردم توزیع می گردید.

مفهوم کدهای اطلاعاتی:

1- کد 66 یا منصور یا خسرو (محمد رضا شاه پهلوی) 2- کد55 (فرح پهلوی) 3- کد44 (ولیعهد شاه)

نتیجه:

تقریبا از تاریخ 20/10/1357 تا زمان پیروزی انقلاب مدیریت استان یزد به دست شهید صدوقی و انقلابیون افتاد.

سوالات آزمون:

1- نقش شهید صدوقی در انقلاب  را بیان نمائید؟

2- تعدادشهدای استان یزد در زمان انقلاب چند نفر می باشد؟

 

Template Design:Dima Group