کلاس راس ساعت 30/9 مورخ24/10/94 با عرض خیر مقدم توسط جناب سرهنگ رجبی مدیر کل محترم اداره خدمت استاد و کارکنان شرکت کننده در جلسه شروع و سپس برادر محترم  محمد علی میرعلی مطالب خود را پیرامون موضوع حمله عراق بعد از پذیرش قطعنامه  به شرح ذیل بیان داشتند.

با توجه به وخیم شدن اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور به دلایل مختلفی از قبیل تحریمهای شدید ، کاهش درآمد ارزی و... وضعیت جبهه ها نیز تغییر کرد  و با توجه به کمکهای وسیع تسلیحاتی و مالی و حمایتهای سیاسی استکبار از صدام ، عراق در بسیاری از قسمتهای جبهه تحرکاتی را انجام داد.

هنگامی که ایران بیشتر تمرکز نظامی خود را در غرب و شمال غرب قرار داده بود ارتش بعثی با هجوم به شهر فاو موفق شد آن را در فروردین 67 بازپس بگیرد. همچنین در حملات دیگر موفق شد جزایر مجنون و در تاریخ 4/3/67 قسمتهایی از شلمچه را نیز اشغال و اوضاع جنگ در جنوب را به نفع خود ورق بزند. حتی اعلان نمود که خرمشهر را نیز اشغال خواهد نمود!

به همین دلیل فرمانده هان نظامی ایران به ویژه سپاه پاسداران تصمیم گرفتند در منطقه شلمچه عملیاتی انجام داده و  عراق را تا پشت مرزهای بین المللی عقب بزنند.

بر همین اساس عملیات بیت المقدس7 طرح ریزی و با بکار گیری چندین یگان از جمله تیپ همیشه پیروز الغدیر در تاریخ 23/3/67 به دشمن هجوم برده و موفق شدند نیروهای متجاوز را تا پشت مرزهای بین المللی عقب برانند.

تیپ الغدیر با دو گردان پیاده خط شکن( حضرت رسول ص به فرماندهی شهید جمال خانی و فاطمه الزهرا س به فرماندهی برادر عبدالرسول کلانتری ) و یک گردان پیاده احتیاط(عاشورا) و 11 گردان پشتیبان رزم وخدمات رزم در این عملیات شرکت نمود.

تیپ الغدبردر این عملیات تعداد 48 نفرشهید 13نفر مفقود و 232 نفر مجروح تقدیم اسلام نمود. در این عملیات فرمانده و جانشین گردان حضرت رسول شهید جمال خانی و شهید عباس دهقان اشکذری نیز به شهادت رسیدند.

برادر میر علی در ادامه مطالب خود بیان داشتند . بعد از پذیرش قطعنامه از سوی جمهوری اسلامی ایران که دلائل زیاد و مربوط به خود را دارد که توصیه می کنم کتاب راز قطعنامه را حتما مطالعه نمائید.

هر چند ما قطعنامه را پذیرفتیم ولی صدام که نتوانسته بود به اهداف واهی خود دست پیدا کند و در موضع ضعف قرار گرفته بود ، زیر بار پذیرش قطعنامه نرفت و با حمایت مستکبران مجددا به ایران حمله نمود تا با اشغال مناطقی از ایران به ویژه گرفتن اسیربتواند ایران را تحت فشار قرار دهد.

لذا دوباره در منطقه شلمچه با اجرای آتش سنگین بر مواضع رزمندگان اسلام شروع به پیشروی نمود.

در آن زمان خط پدافندی تیپ الغدیر در منطقه شلمچه بود ، در جناح چپ تیپ لشکر 25 کربلا(بچه های شمال) و در جناح راست لشکر 7 ولی عصرخوزستان و 41 ثارا...کرمان مستقر بودند.

عراق بعد از آتش بر مواضع رزمندگان پیشروی خود را شروع نمود ، ولی در خط حد یگانهای 25 کربلا و 18 الغدیر و 7 ولی عصر با مقاومت  مواجه شد و نتوانست کاری از پیش ببرد. بنابر این با تمرکز آتش  موفق شد در خط حد لشکر ثارا... نفوذ کرده و از رویروی ایستگاه حسینه وارد شده و قسمتهایی از جاده اهواز به خرمشهر را اشغال نماید.

عراق قصد داشت یگانهای ایران را محاصره نموده و ضمن پیشروی از روبرو وسمت اهواز خرمشهر را به اشغال در آورده و از ما اسیر بگیرد.که خوشبختانه با هوشیاری رزمندگان اسلام و فرمان به موقع حضرت امام خمینی ره مبنی بر حضور نیروها در جبهه اعزامهای هواپیمایی از سراسر ایران انجام ، و رزمندگان زیادی عازم جبهه هاشدند. از استان یزد نیز حدود 5 الی 6 گردان سازماندهی و اعزام گردیدند.و با حمله بر مواضع عراق دشمن را به عقب برانند.

نتیجه:

نیروهای اسلام با مقاومت در مقابل تکهای دشمن مجددا او را تا پشت مرزهای بین المللی عقب رانده و مجبور به پذیرش قطعنامه 598 نمودند. وبا حضور نیروهای سازمان ملل به جنگ 8 ساله خاتمه داده شد.

سوالات آزمون:

1- چگونه عراق جاده اهواز خرمشهر را بعد ازقطعنامه اشغال نمود؟

2- نقش تیپ الغدیر در عملیات بیت المقدس7 و پاتکهای آخر جنگ تو.سط عراق چیست؟

Template Design:Dima Group