کلاس راس ساعت 30/9 صبح مورخ 14/9/94 با عرض خیر مقدم توسط جناب سرهنگ رجبی مدیر کل محترم اداره خدمت استاد و کارکنان شرکت کننده در جلسه شروع و سپس برادر محترم  عبدالرسول کلانتری مطالب خود را به شرح ذیل بیان داشتند.

گردان امام علی(ع):

نیروهای رزمنده استان یزد در اوایل جنگ قبل از تشکیل تیپ الغدیر در نقاط مختلف جبهه حضور داشتند . نیروهایی که درجبهه جنوب و استان خوزستان مستقر بودند در قالب گردان امام علی (ع) سازماندهی و مقر اصلی آنها در شهرسوسنگرد بود.که فرماندهی این نیروها را شهید ذبیح ا... عاصی زاده به عهده داشت.آمار این گردان تا سقف 500 نفر هم می رسید. که متشکل از نیروهای رزم و پشتیبان رزم و پشتیبان خدمات رزم بودند.تعدادی از این نیروها در خطوط پدافندی سوسنگرد مستقر بودند و در زمان استراحت در پشت خط توسط واحد آموزش گردان مورد آموزش جنگ شهری قرار می گرفتند. تعدادی از نیروهای استان هم در قسمتهای پشتیبانی فعالیت می نمودند.

نیروهای استان یزد در عملیات الی بیت المقدس:

الف- گردان پیاده امام علی (ع) به فرماندهی شهید عاصی زاده تحت امر تیپ عاشورا

ب- گردان پیاده علی ابن ابی طالب (ع) به فرماندهی شهید اصغر انتظاری تحت امر تیپ امام حسین (ع)

ج- نیروهایی که در دیگر گردانهای پشتیبان رزم مانند زرهی-ادوات –توپخانه و... سازماندهی شده بودند.

د- نیروهایی که در رده های پشتیبان خدمات رزم مانند لجستیک- نیروی انسانی- اطلاعات و... سازماندهی شده بودند.

نیروهای استان در مراحل مختلف عملیات وارد شدند و نهایتا چیزی کمتر از 50 نفر از نیروهای یزد در آخرین مرحله وارد خرمشهر گردیدند.قبل از شروع عملیات به دستور فرمانده وقت سپاه سوسنگرد(سردارسرلشکر پاسدارمحمد علی جعفری) تعدادی از نیروها توسط یکی از معاودین عراقی به نام ابوریاض که در زمینه زرهی تخصص داشت مورد آموزش تانک قرار گرفتند. و با استفاده از تعداد8 تانک و چند دستگاه نفربر غنیمتی گردان زرهی سوسنگرد تشکیل گردید. تعدادی از نیروهای یزدی از جمله من حقیر نیز در این گردان سازماندهی شدیم.

استاد کلانتری درادامه بحث براساس پیام حضرت امام خمینی (ره) بعد ازفتح خرمشهر ثبت شده در کتاب مبانی دفاع مقدس از دیدگاه امام (ره) چند سوال طرح نموده و پاسخ آن را نیز فرمدند.

1- یقین حضرت امام خمینی ره به چه چیز بود و چه کسی را لایق تشکر می دانستند؟

با توجه به اینکه همه مقدمات مانند آموزش ، همدلی ، ایمان ]ایثار و... در جبهه وجود داشت ، حضرت امام یقین داشتند که همه این موارد خواست خداوند متعال بوده ، لذا شکر وسپاس را مخصوص خداوند قادر می دانستند و فرمودند: دست خدا از استین رزمندگان بیرون آمد و کشور بقیه ا... را از دست گرگان عالمخواربیرون آورد.

2- آرم رزمندگان در عملیات الی بیت المقدس چه بود؟

آرم رزمندگان در قلبهای آنها بود و چیزی جز آیه(ما رمیت و اذرمیت...)نبود. آنها اعتقاد داشتند که حرکت خود را براساس تکلیف انجام می دهند و بقیه موفقیت و پیروزی به دست خداوند متعال می باشد.

3- از چه زمانی خرمشهر خونین شهرشد؟

به فرموده حضرت امام خمینی (ره) آن گمراهان و بدبختها به ایران حمله نمده و شهر را به اشغال درآوردند. وبا توجه به ریخته شدن خونهای پاک وبی گناه زنان وکودکان و مقاومت 35  روزه سپاه و ارتش و نیروهای مردمی برای نگهداری خرمشهر و نهایتا سقوط آن در تاریخ 4/8/59 نام این شهر از خرمشهر به خونین شهرتغییر یافت.

4- اثرات پیروزی و فتح خرمشهر از دیدکا حضرت امام خمینی ره چه بود و چرا فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد؟

ایشان فرمودند: ستاره درخشنده پیروزی آنها تا نفخ صور نور افشانی می کند. و از نظر ایشان این همدلی وصبوری و وحدتی که در بین نیروهای ارتش و سپاه و مردم به وجود آمد ، با توجه به اندک بودنشان ، خدا آنها را یاری کرد(ان تنصرا... ینصر کم و...) و لذا با توجه به پیروزی عظیم سپاه کم تعدا اسلام در مقابل دشمن تا دندان مسلح فرمودند: خرمشهر را خدا آزاد کرد.Template Design:Dima Group