خط شکنان: رئيس پژوهشگاه علوم و دفاع مقدس معتقد است كه كارهاي انجام شده براي انتقال ارزش‌ها و مفاهيم دفاع مقدس به نسل جوان در قبال عظمت آن دوران بسيار ناچيز است.

 

به گزارش خط شکنان به نقل از پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس سردار هادي مرادپيري كه در نخستين مجمع پژوهشگران دفاع‌مقدس استان كرمانشاه در محل استانداري سخن مي‌گفت،ادامه داد: دوران دفاع مقدس از پرافتخارترين دوران ايران زمين است و كار باارزشي كه ما در قبال اين دوران مي‌توانيم انجام دهيم، انتقال معارف و ارزش‌هاي آن دوران به نسل آينده است.

وي همچنين گفت: در نهادينه كردن علمي مطالب دفاع‌مقدس در كشور دير عمل شده است و در راستاي همين امر، پژوهشگاه دفاع مقدس با هدف تدوين علوم و معارف دفاع مقدس و انتقال آن به نسل آينده در سال 1386 تأسيس و از سال 1387 رسما كار خود را با تدوين درس دو واحدي آشنايي با فنون و معارف دفاع مقدس در دانشگاه‌ها آغاز كرد.

وي يادآور شد: از پايان جنگ تاكنون تنها 15 هزار عنوان كتاب در زمينه دفاع مقدس به نگارش درآمده كه اين حجم از كتب در مقايسه با دوران هشت ساله دفاع مقدس بسيار ناچيز است. اين درحاليست كه در كشوري مانند آمريكا پس از يك دوره كوتاه مدت جنگ، 100 هزار عنوان كتاب نگاشته شده است.

سردار مرادپيري با بيان اينكه دوران هشت ساله دفاع مقدس مي‌تواند در بحث توليد علم كشور جايگاه ويژه‌اي داشته باشد، با يادآوري بيانات مقام معظم رهبري در بحث اسلامي كردن علوم انساني، نگارش تجربيات دوران دفاع مقدس را يكي از راه‌هاي تحقق اين امر عنوان كرد.

وي با بيان اينكه براي بيان تجربيات دوران دفاع مقدس بايد از قبل از دانشگاه شروع كنيم، گفت: در آموزش و پرورش ما 100 عنوان كتاب درسي وجود دارد كه اگر بتوان يك برگ از هر يك از اين كتب را به حوزه دفاع مقدس اختصاص داد، كار بزرگي در بحث انتقال مفاهيم دوران دفاع مقدس به نسل آينده انجام خواهد شد.

سردار مرادپيري در ادامه با بيان اينكه سه ميليون برگ سند از اسناد جنگ باقي مانده است، ابراز تاسف كرد كه تاكنون تعداد كمي از فرماندهان و پيشكسوتان جنگ اين اسناد را مطالعه كرده و از آن استفاده كرده‌اند.

به گفته وي، تاكنون 2560 استاد در زمينه تدريس درس دفاع مقدس جذب شد است كه گواهي 1500 نفر از اين استادان صادر شده و 937 نفر از آنها در حال تدريس هستند.

به گفته رئيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، اسناد مربوط به جنگ تنها متعلق به فرماندهان و پيشكسوتان آن دوران نيست، بلكه سند و هويتي متعلق به تمام ملت ايران است كه بايد در مكاني گردآوري شود.

سردار مراد پيري در همين راستا از تمامي فرماندهان و پيشكسوتان جنگ خواست تا اگر اسنادي از آن دوران در اختيار دارند، در اختيار پژوهشگاه دفاع مقدس قرار دهند تا اين پژوهشگاه بتواند از آنها در تهيه كتب و آرشيو استفاده كند.

وي با ابراز نگراني از اينكه افرادي بدون اطلاع از آن دوران در خصوص دفاع مقدس كتابهايي را نوشته و در اختيار جوانان قرار دهند، از امضاي تفاهم‌نامه‌اي با وزارت ارشاد خبر داد كه طي اين تفاهم‌نامه، تمامي كتاب‌هايي كه در زمينه دفاع مقدس قرار است چاپ شوند تنها با مجوز پژوهشگاه دفاع مقدس حق چاپ داشته باشند.

Template Design:Dima Group