امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


خط شکنان: حامد صديقي////////

در تاریخ 20/11/64، در حالی که دو روز تا برگزاری جشن پیروزی انقلاب در 22 بهمن ماه باقی مانده بود. در ساعت 22:10، عملیات والفجر 8 با رمز یا فاطمه الزهرا (س) آغاز شد. نیروهای غواص با تحمل سرمای آب در زمستان و در حالی که  با امواج خروشان اروند مبارزه کردند با ایثار و فداکاری بسیار زیاد ،  خود را به ساحل دشمن رساندند و پس از موفقیت و پاکسازی خط اول، زمینه ورود نیروهای موج دوم را فراهم آورند. گردان های موج دوم، با قایق خود را به ساحل دشمن رساندند و عملیات پاکسازی نخلستان، شهر و حرکت به سمت جاده های اصلی منطقه را آغاز کردند. در این عملیات، دشمن در دو ناحیه مقاومت چشمگیری را از خود نشان داد. اسکله چهار چراغ و شهر فاو دو منطقۀ مهمی  که ، درگیری ها تا ظهرعملیات ادامه یافت.

البته، باید یادآور شد که مقاومت پراکندۀ نیروهای دشمن در نخلستان های منطقه چندان در خور توجه نبود. با طلوع فجر و پیشروی یگان ها به سمت جاده های اصلی منطقه مشخص شد که دشمن نسبت به عملیات نیروهای خود در منطقه فاو غافلگیر شده است و به رغم اصرار فرمانده لشکر 11 پیاده که به فرماندهان خود هشدار داده بود که ایران در این منطقه دست به عملیات خواهد زد، اجرای عملیات را در این منطقه محتمل نمی دانستند .پس از موفقیت نیروهای موج دوم در توسعه سرپل و پاکسازی منطقه، یگان های جدید به منطقه وارد شدند و عملیات به سمت کارخانه نمک را آغاز کردند. در این فاصله، دشمن یگان های احتیاط خود را از منطقه بصره به این منطقه گسیل کرد. این نیروها زیر آتش توپخانه و ادوات نیروهای خودی از ابوالخصیب تا فاو قرار گرفتند و به صورت پراکنده،  خود را به منطقه فاو رساندند، اما به دلیل آماده نبودن منطقه و قرار گرفتن زیر آتش شدید اصلاً انگیزه مقاومت کردن و جنگیدن را نداشتند و در صورت زنده ماندن به راحتی خود را تسلیم می کردند.دشمن که در نبرد زمینی مغلوب شده بود، سعی کرد از توان هوایی خود برای کُند کردن حرکت نیروهای خودی استفاده کند. به همین دلیل تمامی عقبه های یگان های عملیاتی، پل های رودخانه های بهمن شیر،کارون ،سواحل اروند، قرارگاهها و ... را به شدت بمباران کرد. در این حالت که کمک رسانی به یگان های درگیر در شهر فاو به سختی صورت می گرفت و عبور از اروند رود در روز تقریباً ناممکن بود، وضعیت عملیات بحرانی شد؛ بنابراین، به یگان های عملیاتی دستور داده شده که پشتیبانی های خود را به هنگام شب از اروند عبور دهند. هر چند برتری هوایی دشمن در روز عملاً از انجام پشتیبانی های عملیات جلوگیری می کرد، اما نیروهای خودی حداکثر تلاش خود را برای حفظ دور تک و ادامه عملیات به سوی کارخانه نمک انجام دادند. بدین ترتیب، موفق شدند خود را به جنوب کارخانۀ نمک برسانند. در این فاصله، لشکرهای گارد ریاست جمهوری عراق که سراسیمه به منطقه وارد شده بودند، خود را به کارخانۀ نمک رسانده و با لشکرهای 14 امام حسین (ع) ، 8 نجف، 25 کربلا و 27 حضرت رسول (ص) درگیر شدند. پس از گذشت سه روز، پاتک های دشمن آغاز شد و نبردهای تن به تن در سه محور جناح راست( نخلستان )، جناح میانی (حدفاصل جادۀ البحار تا جاده استراتژیک )  و جناح چپ (بر روی جادۀ ام القصر)، عملیات را به مرحلۀ جدیدی وارد کرد. هر چند نیروهای دشمن فاقد خطوط پدافندی منسجم بودند و آمادگی کاملی نیز نداشتند، اما به دلیل ترس و وحشت از عاقبت خود، سرسختانه می جنگیدند. ولی پس از 78 روز درگیری شدید و تحلیل بخش عمده نیروهای عراقی مجبور به قبول شکست و تشکیل خط پدافندی شدند و نیروهای خودی با احداث پل های شناور بر روی اروند توانستند یگان های خود را پشتیبانی کنند.

 

20 بهمن - ويژه نامه عمليات والفجر هشت

ويژه عمليات والفجر هشت 10 -شرح عملیات گردان های تیپ مستقل 18 الغدیر درعملیات والفجر8 به روایت سردار حاج کاظم میرحسینی فرمانده تیپ مستقل الغدیر

ويژه عمليات والفجر هشت9 - سکانچی دلاور (شهیدکاظم دهقان پور)

ويژه عمليات والفجر هشت 8 -اروند کنار یادمان عملیات والفجر 8

ويژه عمليات والفجر هشت 7 - سلاح ابتکاری الغدیر در عملیات والفجر 8

ويژه عمليات والفجر هشت 6 - خاطره ای از شناسایی شهید محمد علی دهقان

ويژه عمليات والفجر هشت 5 -پل بعثت شاهکار مهندسی ایران در دوران دفاع مقدس

ويژه عمليات والفجر هشت 4 - یا فاطمه الزهرا (س)

ويژه عمليات والفجر هشت3 - پیروزی یک تن بر دوگردان دشمن (اشاره به شجاعت و دلاوریهای حسن زفاک)

ويژه عمليات والفجر هشت 1 - خاطره یک افسر عراقی

ويژه عمليات والفجر هشت 1 - یادنامه سردار رشید اسلام شهید محمد رضا پارساییان

Template Design:Dima Group