امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

تپه‌هاي ‌‌٦٧٠، ‌‌٦٤٢، كله‌قندي و قسمتي از تپه شهدا به تصرف نيروهاي ايراني درآمد. ‌‌١١ تيپ عراقي از ‌‌٣٠ الي ‌‌٩٠ درصد متحمل ضايعات و خسارات شدند. نزديك به ‌‌٤٢ پاتك سبك و سنگين دشمن در طول روزهاي نبرد دفع شد.

عمليات آفندي «نصر‌٦» در روز دهم مرداد ماه ‌‌١٣٦٦ در ارتفاعات ميمك توسط رزمندگان اسلام به اجرا درآمد كه نتايج مثبتي را براي ايران دربر داشت. 
«عمليات نصر‌٦» يكي از سنگين‌ترين نبردهاي انجام شده در ارتفاعات ميمك در طول سال‌هاي دفاع مقدس است.

به‌كارگيري شش تيپ از نيروي زميني ارتش در مقابل بيش از حدود ‌‌١٥ تيپ عراقي در يك منطقه محدود نيمه كوهستاني، شدت نبرد در منطقه را به خوبي نشان مي‌دهد.
اهميت مواضع از دست رفته در حمله عراقي‌ها حدود يك هفته قبل از اين عمليات ايجاب مي‌كرد كه به هر شكل ممكن دشمن از منطقه عقب رانده شده و وضعيت نيروهاي ايراني در اين ارتفاعات بهبود يابد. لذا در ساعت چهار صبح دهم مردادماه ‌‌١٣٦٦ عمليات نصر ‌٦ آغاز شد و بعد از ‌‌١٣ روز نبرد مداوم، با ايثارگري و خلق حماسه‌هاي فراموش نشدني توسط سربازان و رزمندگان دلاور نيروي زميني ارتش كليه اهداف پيش‌بيني شده تصرف گرديد و خسارات قابل توجهي به عراق وارد آمد.
خلبانان هوانيروز با به‌كارگيري ‌‌٣٠ فروند بالگرد و ‌‌٣٥٠ ساعت پرواز توانستند ‌‌٣٧٥ نفر مجروح را تخليه، ‌‌٤٤٦ رزمنده را هلي‌برن و ‌‌٥/٢ تن مهمات و تداراكات را به منطقه حمل كنند.
اين عمليات نتايج مثبتي را براي ايران دربر داشت كه از جمله آن‌ها مي‌توان به اين موارد اشاره كرد:

 

 

‌‌١٥ هزار عراقي كشته و زخمي شدند كه فرمانده تيپ يك كماندوي سپاه يكم عراق جزو كشته‌شدگان بوده و ‌‌١٠٢ عراقي ديگر به اسارت درآمدند.
‌‌١٨ دستگاه تانك و ‌‌٩ دستگاه نفربر همراه ‌‌١١ عراده توپ و بيش از ‌‌١٢٠ دستگاه انواع خودرو نيز منهدم شد و تعداد قابل توجهي سلاح سبك و مقادير فراواني تجهيزات و مهمات به غنيمت درآمد.

Template Design:Dima Group