امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

این عملیات در نخستین ساعت بامداد 23/3/67 در منطقه شلمچه با رمز یا اباعبدالله الحسین (ع) آغاز گردید. رزمندگان اسلام در آغازین ساعات عملیات، با عبور از موانع ایذایی، از چند محور به مواضع دشمن یورش بردند و در همان ابتدا خطوط مقدم بعثیان را در هم شکسته و در عرض 13 دقیقه خود را به توپخانه دشمن رساندند؛ به طوری‌که بسیاری از نیروهای دشمن از این سرعت عمل، دچار سردرگمی شده و برای نجات جان خود، بی‌هدف در منطقه، به این سو و آن سو می‌دویدند. وسعت منطقه عملیاتی تیپ 18 الغدیر 5 کیلومتر مربع در نظر گرفته شده بود. فرماندهی تیپ الغدیر را در این عملیات، سردار رشید اسلام سرتیپ شهید حاج اکبر آقابابایی بعهده داشت. گردانهای عمل‌کننده تیپ الغدیر در این عملیات به قرار زیر بودند:

1- گردان حضرت رسول «صلّ‌‌الله علیه ‌وآله» به فرماندهی سردار شهید جمال خانی‌مقدم.

2- گردان فاطمه الزهرا «سلام‌الله‌علیها» به فرماندهی برادر جانباز عبدالرسول کلانتری.

3- گردان عاشورا به فرماندهی برادر ابوطالب محمدی

4- گردان ضد زره الحدید به فرماندهی برادر لطفیانی

تیپ الغدیر با وارد کردن گردانهای یاد شده، در همان ساعات اولیه، به تمامی اهداف از پیش تعیین شده دست یافته و خطوط پدافندی را در امتداد پاسگاه بوبیان و کانال پرورش ماهی برقرار نمود.

دشمن بعثی در نیمه‌های روز، با جمع آوری نیروهای پراکنده خود و با وارد کردن تعداد بی‌شماری تانک و نفربر، اقدام به پاتک نمود؛ ولی جان بر کفان سپاه و بسیج، به محض رسیدن دشمن به تیررس، اقدام به انهدام ادوات آنان نموده، به طوری که فقط در امتداد پاسگاه بوبیان 6 دستگاه تانک دشمن منهدم گردید.

نکته‌هایی خواندنی از عملیات:

— میزان پیشروی نیروهای اسلام در یک شب این عملیات، معادل 5 شب کربلای 5 بود.

— میزان گرما در روز عملیات، به قدری بود که به ازای 700 نیروی تیپ الغدیر در خط مقدم، 1200 قالب یخ تدارک دیده شده بود که همه آنها تا ساعت 10 صبح مصرف گردید.

— در این عملیات 3 نفر از رزمندگان یزدی، بر اثر گرمازدگی به شهادت رسیدند.

— در این عملیات جنازه مطهر 23 نفر از مفقودین تیپ الغدیر، مربوط به حمله عراق در مورخ 4/3/67 پیدا شد.

— نیروهای یزدی در تاریخ 4/3/67 در فاصله کمتر از چند ساعت پس از فراخوانی، با 5فروند هواپیما به جبهه اعزام شدند. این نیروها در فاصله 20 روز، سازماندهی شده و آموزش دیدند و سپس در عملیات شرکت کردند.

— پس از انجام عملیات بیت المقدس 7 و بازگشت نیروها به یزد، حضرت آیت الله خاتمی نماینده امام در استان و امام جمعه یزد، همه رزمندگان را مورد تفقد قرار داده و به هرکدام یک سجاده مخمل، به همراه یک لوح تقدیر هدیه دادند.

Template Design:Dima Group