امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در نیمه شب 19 دی ماه 1365 با اعلام رمز یا فاطمه الزهرا (س) توسط فرماندهی کل سپاه، عملیات عظیم کربلای 5 شروع و نیروهای رزمنده ما یورش خود را به پیچیده‌ترین و مجهزترین استحکامات دشمن در شرق بصره آغاز کرده و پس از عبور از خط، دشمن را غافلگیر نمودند. و این در حالی بود که دشمن بعثی برای جبران شکست سخت خود در عملیات پیروزمند والفجر 8 که پیروزی ایران را قطعی می نمود، تمامی نیروها و امکانات خود را بکار گرفته بود تا بدنبال متوقف کردن عملیات کربلای چهار و کسب روحیه ناشی از آن در ارتش خود، فاو را بازپس گیرد.

اما به فضل الهی این عملیات گسترده، موجب گردید که عملیات دشمن بعثی در منطقه فاو، منتفی و نیرو و امکانات آنها، شامل 550 گردان پیاده و 120 گردان توپخانه و 5400 دستگاه تانک و نفربر، به منطقه شرق بصره منتقل شود.

رزمندگان اسلام در عملیات کربلای پنج، موفق شدند با هجوم برق‌آسای خود بر متجاوزین عراقی، شلمچه را از اشغال دشمن آزاد کرده و تا عمق 9 کیلومتری خاک عراق و نزدیکی‌های بصره پیشروی نمایند. در مجموع آزادسازی 150 کیلومترمربع از خاک میهن اسلامی و سرزمین عراق، تصرف جزایر مهم و استراتژیک بوارین، فیاض، ام‌الطویل و منطقه حساس شلمچه، شهرک‌های دوعیجی، رودخانه دوعیجی، نهرجاسم و قسمتی از جاده بین‌المللی شلمچه ـ بصره، از نتایج این عملیات بود.

رزمندگان اسلام دراین عملیات موفق شدند 81 تیپ و گردان مستقل عراق را به طور کامل منهدم و 34 تیپ و گردان مستقل را به میزان 50 درصد متلاشی نمایند و 700 دستگاه تانک و نفربر، 1500 دستگاه انواع خودرو و 250 دستگاه انواع توپ صحرایی و ضد هوایی و 400 دستگاه سایر ادوات جنگی و مهندسی عراق را منهدم و به آتش بکشند و همچنین 220 دستگاه تانک و نفربر 500 دستگاه انواع خودرو و 85 عراده انواع توپ صحرایی، به همراه هزاران قبضه سلاح سبک و مقادیر زیادی مهمات را سالم به غنیمت خود درآورند.

پدافند هوایی ما موفق گردید 80 فروند از هواپیماهای عراقی را هدف قرار داده و سرنگون کند. همچنین در این عملیات بیش از چهل هزار تن از نظامیان عراق کشته و زخمی شدند که در میان کشته‌ها و زخمی‌شدگان عراق 300 فرمانده عراقی کشته و 26 فرمانده تیپ مجروح شدند. و نیز بیش از 2700 نظامی عراق به اسارت درآمدند که در میان آنها دو فرمانده با درجه سرتیپی، پنج فرمانده تیپ، دو معاون فرمانده تیپ، 140 افسر ارشد، 140 افسر و 600 درجه دار از هشتاد و یک یگان رزمی مختلف عراق مشاهده می‌شدند.

عملیات کربلای 5 سرانجام پس از چندین روز درگیری در نهر جاسم و تصرف سرپل، متوقف گردید.

در این عملیات نیروهای تیپ الغدیر، با استعداد 5 گردان رزمی، 7 گردان پشتیبانی رزم و 3 گردان پشتیبانی خدمات رزم حضور داشتند. جناح راست کل عملیات، تیپ الغدیر بود که در پاسگاه بوبیان عمل می‌کرد و در سمت چپ الغدیر، لشکر 33 المهدی بود.

در آغاز عملیات، لشکر ثارالله، با استفاده از نیروهای غواص خود، عمل کرد و خط را شکست؛ ولی نتوانست محور را باز کند. در اینجا نیروهای گردان قدس تیپ الغدیر، به فرماندهی برادر حسینی، از محور ثارالله وارد عمل شد و تا صبح جنگید تا به پاسگاه بوبیان رسید. پاسگاه کاملاً منهدم شده بود. همان‌روز صبح، عراق با 20 تانک پاتک کرد که گردانهای حضرت رسول (ص) به فرماندهی برادر محمد سیفی و ابوذر به فرماندهی برادر شاهپوری وارد معرکه شده و پاتک دشمن را دفع نمودند. شب بعد رزمندگان تیپ الغدیر، با یک گروهان از گردان ابوذر و یک گروهان از گردان مالک‌اشتر، به فرماندهی برادر حسین سلطانی عمل کردند که به علت شدت درگیری‌ها، نتوانستند موضع جدیدی را تصرف کنند.

در روز دوم یک گروهان از گردان مالک‌اشتر عمل کرد و خاکریز نزدیک پاسگاه را تصرف نمود و در روز سوم نیروهای تیپ الغدیر، بهمراه نیروهای لشکر ثارالله و تیپ62 محرم تک کرده و با تصرف پاسگاه بوبیان، به کانال پرورش ماهی رسیدند و جناح راست عملیات تأمین شد. نیروهای تخریب تیپ الغدیر، با یک انفجار بزرگ، خاکریز را شکستند که بین خط خودی و عراقی‌ها آب انداخته شد. در روز چهارم گردان قائم به فرماندهی برادر احمد حسنعلی، یک عملیات انهدامی انجام داد. سپس مأموریت پدافند در کنار کانال زوجی، به تیپ الغدیر واگذار شد و نیروهای تیپ، در کنار لشکرهای 25 کربلا و 27 محمد رسول ا... (ص)، به مقابله با پاتک‌های عراق پرداختند. و پس از چند روز تیپ الغدیر برای سازماندهی از کانال زوجی خارج شد.

در این عملیات جمعی از فرماندهان عالی رتبه تیپ الغدیر به شهادت رسیدند.

Template Design:Dima Group