http://old.khatshekanan.ir/uploads/uploads/index_e1164.jpg

حجت الاسلام اردكانی گفت: اگر در قالب آثار هنری و ادبی به تبیین عواقب جنگ و ناامنی و جنایتی كه بر مردم سوریه رفته، بپردازیم، مردم ارزش ولایت فقیه و امنیت حاكم بر كشور را بیشتر درك می‌كنند و بیش از پیش قدردان جان‌فشانی و ایثار مدافعان حریم اسلام و انقلاب خواهند بود.

به گزارش خط شکنان، حجت الاسلام قاسم اردكانی ـ نویسنده و شاعر ـ در محفل «دو ركعت داستان» حوزه هنری یزد بر ضرورت جمع آوری و بازنویسی خاطرات تلخ و شیرین و اتفاق‌هایی كه در جبهه سوریه افتاده تأكید كرد.

وی با بیان اینكه خاطرات و رویدادهای نبرد سوریه می‌تواند ایده و سوژه‌ای مناسب برای خلق اثر توسط هنرمندان و داستان‌نویسان جوان باشد، افزود: برای شروع ابتدا باید ببینیم خاطرات چه كسانی و با چه نگاهی باید نوشته شود.

حجت الاسلام اردكانی با بیان اینكه ثبت خاطرات زندگی شهدای حریم اسلام و انقلاب و همسران شهدا باید در اولویت قرار بگیرد، افزود: ابعاد دیگر این موضوع هم جای كار دارد البته با توجه به سوژه‌های مختلف، نوع نگاه و زاویه دید به آن‌ها نیز باید متفاوت باشد. به طور مثال، می‌توان با نگاه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و همچنین دلیل كمك ایران به جبهه مقاومت به این مسئله پرداخت. 

وی فعالیت‌های صورت گرفته در این زمینه را ناكافی دانست و ادامه داد: این جنگ در زمان ما در حال وقوع است و نباید نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم. ما نباید كم كاری كه در بحث هنر دفاع مقدس انجام دادیم را دوباره مرتكب شویم. باید حرف و پیام انقلاب اسلامی را به گوش دیگران برسانیم كه بهترین و رساترین راه انتقال آن هنر است. 

این شاعر با اشاره به تأثیر یك حرف عقلی و منطقی با زبان هنر تصریح كرد: اگر ما بتوانیم در قالب آثار هنری و ادبی به تبیین عواقب جنگ و ناامنی و ظلم و جنایتی كه بر مردم سوریه رفته، بپردازیم و تبعات این جنگ ویران‌گر را برای مردم بیان كنیم، آنگاه مردم ارزش ولایت فقیه، آرامش، آسایش و امنیت حاكم بر كشور را خیلی بیشتر درك می‌كنند و بیش از پیش قدردان مجاهدت‌ها، جان‌فشانی‌ها و ایثار مدافعان حریم اسلام و انقلاب خواهند بود.

وی در همین رابطه افزود: اگر با زبان زیبای ادبی برای مدافعان حریم اهل‌بیت (ع) و مباحث پیرامون آن‌ها داستان و اثر هنری تولید و به مردم عرضه و آن ها را آگاه كنیم، علاوه بر اینكه مردم ارتباط خوبی با این موضوع پیدا می‌كنند خیلی از مسائل بی‌اساس و حرف و حدیث‌های سخیف و نادرست در مورد مدافعان حرم نیز حل می‌شود. 

این هنرمند با بیان اینكه نباید تحت تأثیر ماهواره و فضای مجازی، واقعیت‌های سوریه و جبهه مقاومت را برعكس باور كنیم، اظهار داشت: نویسندگان می‌توانند در آثارشان این موضوع را شفاف سازی كنند و پیام درست و واقعی را به مخاطبان انبوهی كه پیگیر مسائل سوریه و جبهه مقاومت هستند، انتقال دهند. 

مقایسه نبرد سوریه با دفاع مقدس و تبیین تفاوت‎های آن، شرایط مدافعان حرم و رزمندگان سوری در جبهه، معجزات، كرامات و تحولات افراد، خاطرات رزمندگانی كه اتفاقات خاصی در زندگی آن‌ها در زمان حضورشان در سوریه افتاده مانند: تولد فرزند، مكان هایی كه نبرد در آن جریان دارد از جمله اماكن تاریخی، مذهبی، گردشگری و ...، انواع گروه‌های تروریستی در مناطق درگیری و سلاح‌های دست‌ساز تروریست‌ها از دیگر موضوعات و سوژه‌های پیشنهادی بود كه حجت‌الاسلام اردكانی به آن ها اشاره و خاطرنشان كرد: پرداختن به این سوژه‌ها نگاه ویژه‌ای را می‌طلبد. 

وی بر اهمیت پرداختن به سوژه‌های طنز و شوخی در جبهه سوریه هم اشاره كرد و گفت: طنز و شوخ‌طبعی در كنار معنویت از جمله عواملی است كه سختی جنگ را بر رزمندگان آسان می‌كند و قدرت تحمل سختی و نشاط را در آن‌ها افزایش می‌دهد. 

حجت الاسلام اردكانی با بیان اینكه طنز باعث همدلی، هم‎زبانی، تعامل و دشمن‌شناسی بیشتر بین رزمندگان ایرانی و سوری شده است، افزود: باید واقعیت‌های این نبرد را با زبان طنز و با نگاهی خاص بیان كرد اما نباید به ضرر موضوع و سخیف باشد.  

 

 

Template Design:Dima Group