http://old.khatshekanan.ir/uploads/uploads/محمدی-فرد.jpg

گفتگوی اختصاصی با سردار محمدی فرد رییس سازمان پیش­کسوتان جهاد و مقاومت

 

سردار محمدی­ فرد، رییس سازمان جهاد و مقاومت،  در افتتاحیه دفتر آن سازمان در یزد از سیر تشکیل آن می­گوید:

·         اواسط سال 93 بود که سازمانی با عنوان پیش­کسوتان جهاد و مقاومت به تصویب رسید و راه­اندازی شد  بنده هم توفیق خدمت­گزاری به عنوان رییس این سازمان را دارم.

از زمان شروع تا اواخر سال 93 به کار جمع آوری و ساماندهی به نظرهای پیش­کسوتان اعم از ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، بسیجیان و بخش کشوری مشغول بودیم.

در این مدت طبق حکمی که به من دادند و با همکاری حدود 30 نفر از نخبگان پیش­کسوت، شورای راهبردی را تشکیل دادیم که وظیفه­اش تعریف سیاست­ها، اهداف و برنامه­های کلان و هدایت و نظارت آنها می­باشد و در اوایل سال 94 کار در استان­ها شروع شد و یزد بیست و سومین استانی است که دفتر سازمان در آن افتتاح می­شود.

ایده اولیه تشکیل این سازمان

حضرت امام راحل(ره) جمله­ای دارند که فرمودنند: «چه من در میان شما باشم و چه نباشم نگذارید پیش­کسوتان جهاد وخون، در دوران دفاع مقدس درپیچ و خم روزمره زندگی به فراموشی بروند.» و نیز مقام معظم رهبری مدظله­العالی  هم فرمودند: «پیش­کسوتان، گنج و ذخیره­ای پایان­ناپذیر هستند که ما باید این تجربه­ها را استخراج و در اختیار نسل­های آینده قرار دهیم.»

سخنان این دو بزرگوار و در صحنه نگه­داشتن پیش­کسوتان که جنبه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی تاثیرگذاری دارد، باعث تحقق یافتن این سازمان شد.

برنامه های این سازمان در استان یزد

یزد که بیست و سومین استانی است که دفتر سازمان جهاد ومقاومت پیش­کسوتان در آن شروع به کار می­کند در روز افتتاح در خدمت دوستان، نخبگان و پیش­کسوتان در کنار نماینده استاندار و فرماندهان کشوری و لشگری هستیم.

ابتدا سازمان را تشریح می­کنیم، حکم آقای سید داود سید­محسنی، مدیر سازمان را می­دهیم و مقدمات تشکیل شورای راهبری را فراهم می­کنیم که پیش­کسوتان بتوانند شروع به کار کنند و ما نیز نظارت کنیم.

ضرورت تشکیل این سازمان و تفاوت آن با سازمان بازنشستگان نیروهای مسلح

البته این سازمان همه دوستان را شامل می شود، اما اولویت با پیش­کسوتان دوران دفاع مقدس از سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، بسیجیان و نهادهای کشوری و جهادی و... است.

نکته مهم این است که وظیفه ما پیگیری امور خدماتی و رفاهی این عزیزان نیست وظیفه ما انتقال تجربه، ارزش­ها و آرمان­های پیش­کسوتان به نسل­های آینده و حفظ و نگهداری از آن و جلوگیری از به فراموشی سپردن این تجربه­های ارزشمند است.

این سازمان خیلی محدود و سبک­بال است و جنبه حقوقی دارد؛ چرا که در صحنه عمل، بیشتر فعالیت­ها به صورت NGO، تشکل های مردم نهاد انجام می شود، ما به آنها شخصیت حقوقی می­دهیم و بیشتر نقش حمایتی از پیش­کسوتان را داریم.

اهداف و برنامه­ هایی که برای پویایی سازمان داریم

قرار است یک شبکه اجتماعی ایجاد کنیم برای معرفی و تاریخ تصویری از پیش­کسوتان که شامل خاطرات و عکس­های این عزیزان است که به صورت بسته تاریخ تصویری هم به خودشان می­دهیم و هم به دید عموم مردم می­رسانیم که برای آیندگان حفظ شود.

 برنامه دیگری که داریم این است که از پیش­کسوتانی که توانایی دارند، برای مستشاری در کشورهای دیگر استفاده کنیم؛ مثلا برای دفاع از حرم­های مقدس که خیلی هم متقاضی داشتیم.

مخاطبان این سازمان و نحوه همکاری آنها

مخاطبان ما هفتصد و ینجاه هزار پیش­کسوت اعم از نیروهای ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، بسیجیان و نیروهای کشوری و جهادی و... هستند. اکنون پیش­کسوتان باهم روابط عاطفی دارند؛ مثلا دوستانی که در مهریز هستند یکی از گردان­های تیپ الغدیر با هم هیئت، کانون یا تشکلی دارند.

ما به این گروه­ها شخصیت حقوقی می­دهیم، آنها مؤسس یا هیئت امناء به ما معرفی می­کنند و ما بعد از تحقیق به آنها پروانه می­دهیم. این پروانه برای این است که بتوانند کمک­های مردمی را ساماندهی کنند.

حرف پایانی

طی جلسه ­هایی که با مسئولین و مدیرکل بنیاد استان یزد داشتیم، کارهای خوبی در یزد انجام شده فقط باید تشکل­ها را ساماندهی کنیم و امیدوارم این سازمان بتواند کارهای بهتر و کامل­تری انجام دهد و ارتباط بین گروه­های لشگری و کشوری بیشتر شود تا آیندگان بتوانند از این تجربه­های ارزشمند نهایت بهره­برداری را بنمایند.

 

 

 

 

Template Design:Dima Group